W ciągu ostatniego roku Gaz-System rozpoczął i przeprowadził siedem postępowań wykonawczych, które zakończyły się podpisaniem umów częściowych na kwotę ponad 365 mln zł netto – przypomina spółka. Rury zamówione w ramach podpisanych już umów związane są z budową takich gazociągów, jak: Lwówek–Odolanów, Czeszów–Kiełczów, Czeszów–Wierzchowice, Tworóg – Kędzierzyn, Hermanowice–Strachocina.

Ponad 1,84 mld zł netto na rury do nowych gazociągów

Inwestycje planowane do realizacji do roku 2025 obejmują kolejnych 2000 km gazociągów przesyłowych. Zapewnienie dostaw rur odbywa się w oparciu o wcześniej zawarte umowy ramowe.

Na podstawie wyniku przetargu publicznego, rozstrzygniętego w kwietniu 2015 r., umowy zawarto z ośmioma wykonawcami, którzy będą odpowiedzialni za dostawy rur o średnicach 1000 mm i z dziesięcioma dostawcami rur o średnicy 700 mm. Większa część z nich to firmy z Polski. Zamawiający określa, rury i w jakich terminach mają być dostarczone. Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy częściowej z wybranym wykonawcą, która stanowi faktyczną umowę zakupu rur.

Jakie firmy dostarczą rury do budowy kolejnych gazociągów przesyłowych?

Gaz-System wylicza, że dotychczas zawarte umowy częściowe podpisano z takimi kontrahentami, jak: konsorcjum Izostal S.A. i Stalprofil S.A.; PFF Polska sp. z o.o.; konsorcjum Uniset Rury Stalowe - Steel Pipes Janusz Gaczyński i Impexrur S.A.; Noksel Celik Boru Sanayi A.S.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. odpowiada za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. Jest też właścicielem spółki Polskie LNG S.A. W ramach programu inwestycyjnego na lata 2015–2025 wybuduje ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. W latach 2009–2015 spółka zrealizowała plan inwestycyjny polegający na budowie ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych w północno-zachodniej i środkowej Polsce.