Gazociąg DN300 Polkowice–Żary ma 64 km długości. Jego trasa prowadzi przez gminy: Polkowice, Jerzmanowa, Radwanice, Gaworzyce na terenie woj. dolnośląskiego oraz Niegosławice, Szprotawę, Małomice i Żary w woj. lubuskim.

Inwestycja pozwoli na zwiększenie przepustowości istniejącego systemu przesyłowego na terenie obu wspomnianych województw.

Ponadto, jak podawała spółka Gaz-System, odpowiedzialna w Polsce m.in. za rozbudowę tego typu instalacji przesyłowych, dzięki nowo budowanemu gazociągowi możliwe będzie zapobieganie sytuacjom kryzysowym w dostawach gazu, uatrakcyjnienie terenów pod nowe inwestycje oraz rozwój istniejących specjalnych stref ekonomicznych.

Dzięki temu gazociągowi powstał nowy elastyczny system transportu gazu, który umożliwi przesył z dwóch kierunków zasilania, tj. od strony Żukowic (poprzez istniejący gazociąg) oraz od strony Polkowic. Daje to gwarancję ciągłości dostaw do odbiorców. W dalszej perspektywie, po zrealizowaniu drugiego etapu inwestycji, stworzymy możliwość przestawienia sieci z gazu zaazotowanego na gaz wysokometanowy – mówił w środę Michał Lipowski, dyrektor oddziału Gaz-System we Wrocławiu (cyt. za Polską Agencją Prasową).


Jak przypomina Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, gminy, w których zlokalizowany jest gazociąg, uzyskają dodatkowe pieniądze jako odprowadzany co rok przez inwestora podatek od nieruchomości.

Realizację tej inwestycji podzielono na dwie części. W ramach pierwszej powstał odcinek Polkowice–Gaworzyce (28 km), przebiegający przez woj. dolnośląskie. Na drugą część złożyły się dwa odcinki: Gaworzyce–Małomice o długości około 30 km oraz Olszyniec–Lubomyśl o długości 6 km.

W minionym roku spółka Gaz-System uruchomiła 28-kilometrowy fragment Polkowice–Gaworzyce.

Przeczytaj także: Dolny Śląsk. 28-kilometrowy odcinek gazociągu oddany do użytku