Gaz-System podpisał z firmą Tractebel Engineering S.A. umowy na opracowanie projektu gazociągu Oświęcim–Tworzeń oraz stacji systemowej Tworzeń. Prace te zostaną wykonane w ramach realizacji inwestycji obejmującej budowę gazociągu Skoczów–Komorowice–Oświęcim–Tworzeń.
Jest umowa na zaprojektowanie gazociągu Oświęcim–Tworzeń. Fot. ronstik/Adobe Stock
Zawarte kontrakty dotyczą opracowania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i o ustaleniu lokalizacji inwestycji oraz pozwoleń na budowę.
W ramach jednej z podpisanych umów powstanie projekt gazociągu Oświęcim–Tworzeń, o średnicy 700 mm, wraz z systemową stacją redukcyjno-pomiarową w Oświęcimiu o przepustowości 300 tys. m3/godz. Uzyskanie pozwolenia na budowę dla tego przedsięwzięcia jest zaplanowane w pierwszym kwartale 2021 r.
W ramach odrębnej umowy Tractebel Engineering S.A zaprojektuje systemową stację redukcyjno-pomiarową Tworzeń. Powstanie ona w gminie Sławków i pozwoli na połączenie obecnie budowanej sieci przesyłowej w ramach korytarza gazowego Północ–Południe z istniejącą już infrastrukturą przesyłową Gaz-Systemu – wyjaśnia spółka. W obrębie stacji zostanie zaprojektowana śluza nadawcza tłoka dla połączenia z gazociągiem Oświęcim–Tworzeń. Projekt stacji ma zapewnić możliwość jej dwuetapowej rozbudowy. W pierwszym etapie przepustowość stacji wynosić będzie 200 tys. m3/godz., a w drugim, docelowo, dwa razy więcej. Spółka oczekuje od projektanta uzyskania pozwolenia na budowę stacji w kwietniu 2020 r.
Podpisanie umów z Tractebel Engineering S.A to kolejny z etapów realizacji planowanego połączenia Skoczów–Komorowice–Oświęcim–Tworzeń. Od grudnia 2018 r. firma MGGP S.A. opracowuje projekt budowlany i wykonawczy tego gazociągu na odcinku Skoczów–Komorowice–Oświęcim. Jak poinformował Gaz-System, dla tej części pozyskano już decyzję o ustaleniu lokalizacji tej inwestycji.
Gazociąg Skoczów–Komorowice–Oświęcim–Tworzeń wraz z systemowymi stacjami gazowymi w Oświęcimiu i Sławkowie będą stanowiły istotny element systemu przesyłowego zapewniając transport gazu dla odbiorców z województw śląskiego i małopolskiego. Realizacja inwestycji i połączenie jej z oddanym do użytkowania w 2011 r. Interkonektorem Polska–Czechy wpłynie na zwiększenie stopnia dywersyfikacji źródeł dostaw gazu oraz na integrację z europejskim rynkiem energetycznym – zapewnia Gaz-System.
Przeczytaj także: Więcej ropy z Afryki Zachodniej w Polsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.