Budowa gazociągu Gustorzyn–Wronów o długości ponad 300 km należy do projektów o znaczeniu wspólnotowym (ang. Project of Common Interest – PCI). Wojewoda mazowiecki wydał ostatnią decyzję lokalizacyjną w ramach III etapu inwestycji Rawa Mazowiecka–Wronów. Dzięki temu Gaz-System złoży wniosek o pozwolenie na budowę.
Fot. Gaz-System
- Realizację projektu podzielono na trzy etapy
- Gazociąg zapewni dostawy m.in. w przypadku zatrzymania przesyłu z Rosji
- Inwestycja zakończy się w III kwartale 2023 r.
Wysokociśnieniowy gazociąg przesyłowy będzie miał długość ponad 300 km, rury o średnicy DN1000, ciśnienie robocze 8,4 MPa. Połączy węzeł przesyłowy i budowaną tłocznię w Gustorzynie z tłocznią we Wronowie.
Prace podzielono na trzy etapy:
- I - odcinek Gustorzyn–Leśniewice o długości około 54 km;
- II – odcinek Leśniewice–Rawa Mazowiecka o długości około 100 km;
- III – Rawa Mazowiecka–Wronów o długości około 154 km.
Harmonogram prac
Początek robót budowlanych zaplanowano na III kwartał 2021 r., natomiast ich zakończenie i oddanie gazociągu do eksploatacji przewidziano na III kwartał 2023 r. Instalację w ramach pierwszego etapu zaprojektowała firma OTS-IP sp. z o.o., a drugiego i trzeciego – ILF Consulting Engineers Polska sp. z o.o. oraz PGNiG Gazoprojekt S.A.
Źródło: Gaz-System
Lokalizacja gazociągu
Odcinek Gustorzyn–Leśniewice będzie przebiegać przez sześć gmin na terenie woj. kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego. Część Leśniewice–Rawa Mazowiecka przetnie 14 gmin w woj. mazowieckim i łódzkim, a fragment Rawa Mazowiecka–Wronów – 18 gmin położonych w obszarach woj. mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego.
Gazociąg wysokiego ciśnienia umożliwi przesył zwiększonych ilości gazu do aglomeracji warszawskiej i łódzkiej, Radomia i jego okolic oraz do południowo-wschodnich regionów kraju.
Efekty budowy
Planowane korzyści obejmują zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw do dystrybutorów i odbiorców indywidualnych, rozwój lokalnej infrastruktury, możliwość przyłączania nowych odbiorców, odciążenie istniejących gazociągów zasilających rejony Warszawy, Łodzi i Radomia i zapewnienie elastycznej pracy systemu w przypadkach nieciągłości dostaw gazu lub w sytuacji całkowitego braku dostaw z kierunku wschodniego.
Gaz-System to spółka strategiczna, odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce. W ramach programu inwestycyjnego 2015–2025 buduje 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Spółka realizuje projekt Baltic Pipe (dwukierunkowy gazociąg morski między Danią a Polską), zarządza też terminalem LNG w Świnoujściu.
Przeczytaj także: Uniwersytet Oksfordzki: wodór i węgiel z plastikowych śmieci
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.