• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gaz dla Elektrowni Dolna Odra dostarczy gazociąg o długości 63 km

Opublikowano: 10-05-2021 Źródło: Gaz-System

Gaz-System, operator gazociągów przesyłowych, otrzymał decyzję lokalizacyjną wydaną przez wojewodę zachodniopomorskiego dla budowy gazociągu przyłączeniowego, który dostarczy paliwo dla budowanych bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1340 MW w Elektrowni Dolna Odra.


System przesyłowy. Fot: Gaz-System System przesyłowy. Fot: Gaz-System
  • Budowa gazociągu przyłączeniowego zakończy się w III/IV kw. 2023 r.
  • Powstanie stacja gazowa o przepustowości 250 tys. m3/godz.
  • Rurociąg przejdzie przez siedem gmin woj. zachodniopomorskiego

Gazociąg o długości 63 km

Decyzja to jedno z trzech kluczowych pozwoleń administracyjnych prowadzących do rozpoczęcia budowy. W styczniu 2021 r. wydano dla gazociągu decyzję środowiskową. Ostatnią będzie pozwolenie na budowę.

Instalacja o długości 63 km połączy elektrownię w miejscowości Nowe Czarnowo z infrastrukturą przesyłową Gaz-Systemu. Gazowe paliwo znacząco ograniczy emisyjność budowanych bloków w porównaniu z węglowymi jednostkami wytwórczymi.

Dostawy z Baltic Pipe

Budowa bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w ramach transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Dzięki przyłączeniu gazowemu, które realizujemy, nowe bloki gazowe w tej elektrowni będą zasilane gazem dostarczonym gazociągiem Baltic Pipe oraz przez terminal LNG w Świnoujściu. Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji, tj. przyłączenie do sieci gazowej i budowa dwóch bloków wytwórczych, ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa zasilania w energię mieszkańców województwa zachodniopomorskiego – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.

Mapka gazociągu przyłączeniowego. Źródło: Gaz-System Mapka gazociągu przyłączeniowego. Źródło: Gaz-System

Zakres inwestycji

Gazociąg przyłączeniowy o średnicy DN700 i ciśnieniu MOP 8,4 MPa zostanie ułożony w woj. zachodniopomorskim w gminach: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Bielice, Gryfino, Widuchowa. Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej jest niezbędnym etapem do otrzymania pozwolenia na budowę przyłącza i rozpoczęcia prac w terenie.

Inwestycja obejmuje budowę gazociągu, układu włączeniowego w Przywodzie do zespołów zaporowo-upustowych istniejącego gazociągu DN700 MOP 8,4 MPa Szczecin–Lwówek oraz budowanego gazociągu DN1000 MOP 8,4 MPa relacji Goleniów–Lwówek. Powstanie też stacja gazowa o przepustowości 250 tys. m3/godz. Zakończenie całego przedsięwzięcia zaplanowano na III/IV kwartał 2023 r.

Nowe moce niskoemisyjne

Budowa elektrowni gazowo-parowej wynika z rosnącego zapotrzebowania na moce wytwórcze w systemie elektroenergetycznym Polski, także w woj. zachodniopomorskim. Dzięki nowoczesnej jednostce wytwórczej i gazociągowi przyłączeniowemu wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne kraju. Bloki Elektrowni Dolna Odra mają zostać uruchomione w IV kwartale 2023 r.

Wysokosprawne bloki

Krajowy System Elektroenergetyczny otrzyma energię elektryczną z niskoemisyjnego źródła – bloki w Dolnej Odrze będą wyposażone w turbiny klasy H o sprawności 63%. Poprzednia generacja turbin osiągała 59–60%. Bloki zasilane gazem są elastyczne i będą mogły kompensować produkcję z licznych na Pomorzu farm wiatrowych. Produkcja pozwoli na pokrycie potrzeb 2,5 mln gospodarstw domowych.

Przeczytaj także: Baltic Pipe – ostatnie przygotowania do rozpoczęcia układania gazociągu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia