Złotym spawem symbolicznie zwieńczono inwestycję spółek Gaz-System i Amber Grid – budowę interkonektora Polska–Litwa. Połączono systemy przesyłowe obu krajów, a gaz ziemny popłynie nowym gazociągiem w 2022 r.
Fot. Gaz-System
GIPL (ang. Gas Interconnection Poland–Lithuania) jest kolejnym elementem dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego, obok rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, budowy Baltic Pipe i już wykonanego interkonektora między Polską a Słowacją. Dodatkowo gazociąg Polska–Litwa włącza dotychczas izolowany system gazowy Lity, Łotwy, Estonii i Finlandii w jednolity unijny rynek gazu. GIPL otworzy również możliwości dalszego korzystania z terminalu LNG w Kłajpedzie, a w przyszłości będzie on przystosowany do przesyłu ekologicznego wodoru zielonego – powiedział Dainius Kreivys, litewski minister energetyki.
Połączenie wymaga jeszcze dokończenia: zaawansowanie prac na polskim odcinku o długości około 343 km sięga 90%. Całe przedsięwzięcie zakończy się w III kwartale 2022 r. Na Litwie wykonano już 95% robót, ukończono trzy z czterech etapów projektu.
Łączna długość gazowego połączenia polsko-litewskiego wynosi około 508 km, a średnica DN700 (maksymalne ciśnienie robocze to 8,4 MPa). W Polsce gazociąg liczy 343 km od tłoczni w Hołowczycach do granicy), a na Litwie 165 km od granicy do tłoczni Jauniunai. Prace budowlane zakończą się do 31 grudnia 2021 r.
Równocześnie z robotami prowadzone są testy, próby techniczne, nagazowanie i odbiory obiektów oraz odcinków liniowych. Teren jest przywracany do stanu pierwotnego, trwają humusowanie i prace porządkowe.
GIPL to jeden z projektów o znaczeniu europejskim. Komisja Europejska przyznała inwestycji status projektu wspólnego zainteresowania (ang. Project of Common Interest). Budowa gazociągu jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach europejskiego instrumentu finansowego Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility – CEF) w zakresie prac projektowych i budowy gazociągu.
Przeczytaj także: Certyfikacja Nord Stream 2 to zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.