Instalacja, jak podano, otwiera nowe perspektywy zagospodarowania podwodnych złóż. Obiekt ma 14,5 km długości, a dzięki ogrzewaniu zapobiega powstawaniu hydratów – przypominającej lód mieszaniny wody i metanu, której gromadzenie się w rurociągach może prowadzić do ich zablokowania..

Na złożu Ærfugl zagrożenie takim zjawiskiem jest bardzo wysokie, ponieważ rurociąg został ułożony na głębokości sięgającej 400 m, gdzie temperatura wody w sąsiedztwie instalacji może spadać do poziomu zaledwie 3 st. C. A to, wraz ze znaczącą odległością od miejsca odwiertów wydobywczych do FPSO Skarv, oznacza długi czas narażenie wydobywanego paliwa na niską temperaturę. W efekcie rośnie zagrożenie pojawienia się hydratów.

Gazociąg wykonany na zlecenie PGNiG Upstream Norway jest najdłuższą instalacją tego typu na świecie i pierwszą, której długość przekroczyła 1,5 kilometra. Sukces projektu otwiera nowe perspektywy zagospodarowania podmorskich złóż – podkreślił Paweł Majewski, prezes spółki PGNiG, właściciela PGNiG Upstream Norway. Dodał też, że technologia EHTF jest bardziej efektywna kosztowo i energetycznie od innych rozwiązań mających redukować ryzyko powstawania hydratów.

Partnerzy koncesyjni chcieli uzyskać możliwie najwyższą efektywność energetyczną gazociągu. Do jego podgrzewania wykorzystywana jest energia elektryczna przepływająca przez przewody zamontowane wewnątrz warstwy izolacyjnej wypełniającej przestrzeń pomiędzy właściwym rurociągiem i zewnętrzną rurą ochronną. Izolacja ma nie tylko ograniczać pobór elektryczności, ale także chronić środowisko naturalne przed promieniowaniem cieplnym – czytamy w komunikacie.

Poza Ærfugl, do FPSO Skarv jest podłączone złoże Gråsel, planuje się też przyłączenie odwiertów na obszarach Shrek i Alve Nord. Eksploatowane od sierpnia 2021 r. pole Duva jest obsługiwane przez infrastrukturę sąsiedniego złoża Gjøa. Wykorzystanie już istniejącej infrastruktury jest częścią strategii operacyjnej PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Przeczytaj także: Coraz większa presja w zakresie uruchomienia Nord Stream 2