Koncepcja budowy 700 kilometrowego gazociągu Skanled transportującego norweski gaz do Szwecji i Danii, z której ma być on w przyszłości przesyłany do Polski (prowadzącym do polskiego wybrzeża gazociągiem Baltic Pipe - PAP), jest bardzo skomplikowana. Dla zapewnienia ekonomicznej opłacalności tej inwestycji, cześć gazu trzeba doprowadzić do odbiorcy norweskiego, którym jest przemysł chemiczny w regionie Grenland. Jednak do realizacji tego celu, w Rafnes muszą powstać kosztowne instalacje.

Przygotowania do budowy rurociągu łączącego Norwegię z Danią i Szwecją – czyli projektu Skanled – przebiegają zgodnie z harmonogramem – zapewnia wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński. W ciągu kilku tygodni firmy zainteresowane inwestycją (m. in. PGNiG i niemiecki E. ON) zdecydują, czy utworzą specjalną spółkę, która poprowadzi budowę i zorganizuje jej finansowanie, czy też każdy z uczestników konsorcjum – proporcjonalnie do swoich udziałów – sam zadba o pieniądze. – Chcemy, by na początku kwietnia władze norweskie mogły otrzymać wniosek w sprawie budowy gazociągu – mówi wiceprezes Dudzński. Po uzyskaniu zgody – jesienią – konsorcjum może zdecydować o budowie.

Rurociąg ma kosztować ok. 1,6 mld dolarów, zatem jeśli uczestnicy konsorcjum będą proporcjonalnie pokrywać koszty budowy, PGNiG czekają wydatki w wysokości ok. 240 mln dol. Zarząd spółki zapewnia, że nie będzie problemów ze zdobyciem tej kwoty.

Projekt Skanled jest dla Polski elementem jednego z kluczowych projektów dywersyfikacyjnych. Przynajmniej połowa norweskiego gazu, jaki ma trafić nowym rurociągiem do Danii, zostanie bowiem dalej przesłana do Polski – w tym celu z duńskiego Rodvig zostanie poprowadzona rura na polskie Wybrzeże. PGNiG chce, by płynęło nią 2,5 – 3 mld m sześc. gazu rocznie. To ok. 18 proc. obecnego zapotrzebowania naszego kraju.

Konsorcjum Skanled  może uruchomić gazociąg do Danii i Szwecji w 2013 r. Równocześnie powinien powstać gazociąg z Danii do Polski, za którego budowę odpowiada państwowa firma Gaz System. Jego budowa kosztować będzie ok. 400 mln euro. W konsorcjum Skanled – obok Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa i E. ON – uczestniczą firmy energetyczne z Norwegii, Danii i Szwecji, m.in. Skagerak energi, Ostfold energi, Goteborg energi, energinet.dk, Swedegas i Adger Energi.