British Petroleum określa odkrycie złoża Tiber Prospect jako jedne z największych w historii amerykańskiego przemysłu naftowego. Szacuje się, ze można wydobywać z niego ropę z wydajnością bliską słynnemu złożu North Slope na Alasce. BP twierdzi, że zasoby wydobywane mogą osiągnąć 4 do 6 mld ekwiwalentnych baryłek ropy, wliczając w to gaz. Tiber Prospect połozone jest 250 mil morskich na południowy wschód od Houston. Na udostępnienie złoża zalegającego na tak dużej głębokości potrzeba prawdopodobnie kilku lat i niebagatelnych inwestycji. Koszt platformy wydobywczej to około 1 mld USD, koszt wywiercenia i udostępnienia pojedynczego otworu do dalsze 100- 150 mln USD.

Eksperci są zdania, ze poziom cen ropy na rynkach światowych musi być wyższy niż 70 – 75 USD za baryłkę, aby eksploatacja tego lub podobnych złóż HTHP była opłacalna. Choć złożu daleko jest pod względem potencjalnej wydajności do pola naftowego Ghawar położonego w Arabii Saudyjskiej, które produkuje dziennie 5 milionów baryłek ropy, to jednak jego bliskie położenie w stosunku amerykańskich rafinerii może okazać się kluczowe. Rząd amerykański deklaruje, że chce ograniczyć import ze Środkowego Wschodu. BP posiada 62% udziałów w projekcie, brazylijski Petrobras 20 %, amerykański ConocoPhillips pozostałe 18%.

Wyczyn platformy Horizon nawiązuje do innych spektakularnych osiągnięć firmy Transocean. W 2005 roku statek głębokowodny wiertniczy  Discoverer Spirit wywiercił na Zatoce Meksykańskiej  kierunkowy otwór o długości 10 420 m (MD 34189 ft). Pracując wspólnie z firmą Maersk Oil Qatar AS zakończono w 2008 roku na wodach Zatoki Perskiej wiercenie najdłuższego otworu typu ERD (Extended Reach Drilling) o całkowitej długości 12289 m (40320 ft), z czego 10902 m przypadało na sekcję pozioma otworu. Projekt ten wykonała platforma typu jackup o nazwie GSF Rig 127. Do firmy należy też rekord głębokości wody na której wykonywano prace wiertnicze – 3051 m uzyskano w zatoce Meksykańskiej wykonując zlecenie dla Chevrona.