Naukowcy z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, wraz z producentami węgla, m.in. Kompanią Węglową, realizują projekt badawczy pod nazwą: \"Inteligentna koksownia spełniająca wymagania najlepszej dostępnej techniki\". W ubiegły piątek podpisana została umowa o wzajemnej współpracy przy tym projekcie. Kompania Węglowa specjalizuje się w węglu energetycznym, ale produkuje również węgiel koksowy, na potrzeby koksownictwa.

Jak podaje PAP, prezes Kompanii, Mirosław Kugiel, komentuje: \"KW nie ma węgla o najlepszych właściwościach koksowniczych typu 35, ale może sprzedać ok. 10% ogólnego wydobycia węgla typu 34, również przydatnego w tej branży. Jego większe wykorzystanie jest możliwe przy spełnieniu określonych warunków technologicznych baterii koksowniczych\". Dodał również, że rozwój produkcji węgla koksowego jest jednym z elementów strategii działania Kompanii w kolejnych latach.

Istotnym elementem projektu \"Inteligentna koksownia\", który jest jednym z największych, opartych na współpracy nauki z przemysłem, jest geologiczne rozpoznanie złóż, po to, by przyszły odbiorca już w fazie projektowania swoich baterii koksowniczych znał nie tylko właściwości zamawianego surowca, ale też perspektywiczną wielkość jego produkcji. Celem projektu badawczego jest również opracowanie efektywnych i ekologicznych rozwiązań, służących rozwojowi polskiego koksownictwa w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Badania i testy pochłoną blisko 60 mln zł w ciągu pięciu lat.

Projekt finansowany jest w większości z unijnych środków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Za realizację projektu odpowiada Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, przy badaniach współpracować będą również naukowcy m.in. z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku.