W zamian za dostęp do złóż w rosyjskiej Arktyce Amerykanie przekażą Rosjanom udziały w swoich złożach gazu i ropy z łupków. Będzie to największy sojusz w dziejach amerykańskiej i rosyjskiej branży paliwowej i jedno z ważniejszych wydarzeń gospodarczych tego roku.
18 kwietnia w Nowym Jorku szefowie ExxonMobil i Rosnieft ogłoszą sfinalizowanie umowy o współpracy. Na mocy porozumienia ExxonMobil, największy amerykański koncern paliwowy otrzyma od Rosnieftu jedną trzecią udziałów w spółce, która zajmie się eksploatacją złóż spod dna Morza Karskiego w rosyjskiej Arktyce. Szacunkowa wartość nakładów na ich udostępnienie to 300 mld USD.
Ocenia się, że tamtejsze zasoby możliwe do eksploatacji wynoszą 36 mld baryłek ropy, zaś łączne zasoby węglowodorów pod dnem tego morza - 110 mld baryłek. Ponadto oba koncerny będą kooperować przy wydobyciu ropy spod dna Morza Czarnego.
W ramach umowy Exxon udostępni Rosjanom swoje złoża w Ameryce Północnej, głównie gazu i ropy z łupków. Jak informuje Reuters rosyjski koncern dostanie mniejszościowe udziały w spółce wiercącej w kanadyjskiej prowincji Alberta oraz w projekcie eksploatacji niekonwencjonalnych złóż tzw. ropy ściśnionej (tight oil) LaEscalera Ranch w Teksasie, jak również w kilku podmorskich złożach w Zatoce Meksykańskiej.
Rosnieft dostanie w ten sposób technologie wydobycia ropy i gazu z bardzo trudnych w eksploatacji złóż podmorskich i niekonwencjonalnych.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.