Złoże znane także pod nazwą Guara położone jest w Basenie Santos (blok BN-S-9), około 310 km od wybrzeża Rio de Janeiro. Zostało odkryte w czerwcu 2008 roku. Jego zasoby szacowane są obecnie od 1,1 do 2 mld ekwiwalentnych baryłek ropy. Głębokość wody na tym akwenie sięga 2150 m. Prace nad udostępnieniem złoża prowadzi konsorcjum, którego członkami są Petrobras (45 proc.), BG Group (30 proc.) oraz Repsol-Sinopec (25 proc.). Brazylijski koncern jest też jego operatorem. Przemysłowa produkcja ruszyła w styczniu 2013 roku. Kolejne części złoża będą włączane do eksploatacji do 2017 roku.
Fot. MODEC
Basen Santos rozciąga się na dystansie około 800 km. Bogate złoża ropy znajdują się pod warstwą soli na głębokości od 3000 do 5000 m pod dnem morza. Złoża oceniane są jako jedne z najtrudniejszych do udostępnienia. Petrobras zastosował szereg innowacyjnych technologii, aby eksploatacja mogła okazać się ekonomicznie uzasadniona.
W styczniu 2010 konsorcjum zajmujące się rozpoznaniem i eksploatacją złoża podpisało umowę z firmami Schahin i Modec przewidującą dzierżawę i obsługę przez okres 20 lat urządzeń typu FPSO. FPSO (Floating Production, Storage and Offloading Unit) to jednostka pływająca, której zadaniem jest wydobywanie, wstępne oczyszczenie, przechowywanie i przeładunek ropy naftowej i gazu ze złóż podmorskich na tankowce. Obecnie złoże obsługiwane jest przez jedno urządzenie Cidade De Sao Paulo MV23 FPSO.
Urządzenia wydobywcze zostały zaprojektowane aby sprostać wydajności na poziomie 120 tysięcy baryłek ropy i pięciu milionów metrów sześciennych gazu dziennie. FPSO jest w stanie obsługiwać do 10 otworów jednocześnie o głębokości około 6 km. Uzbrojenie wgłębne zapewniły firmy Aker Solutions i Subsea 7. Infrastruktura rurociągowa została zbudowana przez włoski Saipem.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.