Jak poinformował koncern Shell, rozpoczęła się już produkcja z drugiej platformy wydobywczej znajdującej się w Zatoce Meksykańskiej, operującej na złożu ropy i gazu Mars.
Platforma Olympus w Zatoce Meksykańskiej. Fot. Shell
Mars B to pierwszy w Zatoce Meksykańskiej projekt deep-water koncernu, mający na celu rozwój infrastruktury wydobywczej w zakresie istniejącego tam złoża ropy naftowej i gazu Mars. Umożliwi to przedłużenie eksploatacji do roku 2050 lub dłużej. Szacuje się, że nowa platforma Olympus wraz z funkcjonującą już platformą Mars będzie w stanie dostarczyć około 1 mld baryłek (boe).
Jak podkreśla John Hollowell, wiceprezes Shell Upstream Americas, udało się ponad pół roku przed terminem bezpiecznie zakończyć budowę i zamontować platformę Olympus. Dzięki temu możliwe było rozpoczęcie produkcji. Platforma sięga około 945 m pod wodę. Szacuje się, że przy jej użyciu będzie można uzyskać w 2016 r. około 100 tys. boe dziennie. Dla porównania produkcja z pola Mars w 2013 r. wynosiła średnio ponad 60 tys. boe dziennie.
Oprócz produkcji z platformy wiertniczej Olympus program rozwoju Shell Mars B obejmuje też podmorskie studnie na polach West Boreas i South Demos, rurociągi eksportowe oraz platformę typu shallow-water, znajdującą się w West Delta 143, blisko wybrzeża Luizjany (USA).
Zobacz film dotyczący rozwoju programu wydobywczego koncernu Shell w Zatoce Meksykańskiej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.