W maju br. oddano do eksploatacji największy nabrzeżny zbiornik LNG w Ameryce Południowej. W uroczystości wzięli udział prezydent Chile Michelle Bachelet oraz przedstawiciele firm GDF SUEZ oraz Tractebel Engineering, które wykonywały inwestycję.
Fot. Tractebel Engineering
Decyzję o budowie terminala i zbiornika LNG w miejscowości Mejillone w Chile podjęto w momencie, kiedy północna część kraju zaczęła być zależna od drogiego oleju opałowego z Argentyny. Wykonawcą inwestycji było Gas Natural Licuado Mejillones (GNLM) - konsorcjum firm COLDECO i GDF SUEZ, utworzone w tym celu jeszcze w 2007 r. Spółki były odpowiedzialne za budowę obiektu, są także jego operatorem. Za zaprojektowanie oraz zarządzanie budową, odpowiedzialna była firma Tractebel Engineering, należąca do grupy GDF SUEZ.
Fot. Tractebel Engineering
Pierwszy etap inwestycji polegał na budowie terminala – instalacji do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. Zadanie rozpoczęło się w marcu 2008 r. Pierwszy transport LNG miał miejsce w lutym 2010 r.
W ramach drugiego etapu przedsięwzięcia, który zakończono w maju br., zbudowano zbiornik LNG o pojemności 187 tys. m3. Koszt budowy wyniósł 200 mln USD. To największy tego typu zbiornik w obu Amerykach.
Zobacz film z budowy terminala w Chile:
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.