1 czerwca br. oficjalnie zakończona została realizacja trzyletniego projektu, którego celem było zbadanie możliwości wykorzystania wód kopalnianych jako źródła ciepła.
Fot. Pixabay
W ramach projektu pn. "Czysta Energia – drugie życie kopalni (LoCAL): Zrównoważone wykorzystanie zatopionych wyrobisk po eksploatacji węgla kamiennego jako źródła energii cieplnej" opracowane zostały narzędzia umożliwiające wykorzystanie zatopionych wyrobisk po eksploatacji węgla kamiennego jako źródła energii cieplnej.
Zadania pilotażowe
Na potrzeby projektu wykonano trzy pilotażowe realizację: w Polsce (Bytomiu), w Wielkiej Brytanii (Markham, Caphouse) i w Hiszpanii (Barredo). Obejmowały one wykonanie instalacji mających na celu poprawę efektywności wykorzystania wód kopalnianych. Dodatkowo pozwoliły na analizę procesów hydraulicznych zachodzących w kopalniach.
Efekty projektu mogą zostać wykorzystane przez przemysł górniczy oraz inwestorów na terenach pogórniczych. Wdrożenie takich rozwiązań może przyczynić się do poprawy efektywności wykorzystania wód kopalnianych i obniżenia ryzyka środowiskowego – powiedział kierownik projektu dr Grzegorzy Gzyl z Głównego Instytutu Górnictwa.
W Polsce program pilotażowy zrealizowany został przez firmę Armada Development na terenie byłej kopalni Szombierki w Bytomiu. W ramach projektu wykonaliśmy instalację odzysku ciepła z wody kopalnianej do ogrzewania budynku naszej siedziby. Jest to instalacja demonstracyjna, która pokazuje schemat działania takiego systemu. Woda pochodzi z odwadniania starych chodników kopalnianych, które należy odwadniać, aby nie zalewać istniejących wyrobisk – powiedziała Anna Hyria, project manager w firmie Armada.
Kto był odpowiedzialny za realizację projektu?
Projekt realizowany był przez międzynarodowy zespół naukowców oraz praktyków z różnych dziedzin w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS). Konsorcjum projektu LoCAL stanowili: Główny Instytut Górnictwa, Universidad De Oviedo, Hulleras del Norte S.A.- HUNOSA (Hiszpania), University of Glasgow, Alkane Energy UK limited (Wielka Brytania), Armada Development S.A. (Polska).
Przeczytaj również: "Elektrownia atomowa zagrożeniem dla rozwoju OZE?"
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.