- Zacieśnianie więzi między JSW a nauką jest bardzo ważne w kontekście wyzwań stojących przed firmą funkcjonującą na bardzo konkurencyjnym, niestabilnym i dynamicznie zmieniającym się rynku węgla oraz koksu - mówi Daniel Ozon, p.o. prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Właśnie dlatego JSW podpisała list intencyjny ws. współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW).
Nowy naukowy partner JSW. Fot. Maksim Fesenko/Shutterstock
Jak czytamy w komunikacie, rezultatem kooperacji ma być m.in. zwiększenie efektywności produkcji, zagospodarowanie produktów ubocznych wydobycia węgla (np. metanu). Wkrótce oba podmioty przygotują cele i harmonogram. Już teraz jednak wiadomo, że wspólne badania, związane m.in. z technologiami informatycznymi oraz ochroną środowiska, zostaną w JSW wykorzystane komercyjnie.
Mamy nadzieję, że wspólne przedsięwzięcie pozwoli na rozwinięcie polskiej myśli technicznej. Mocne fundamenty wypracowane przez UKSW, a także doświadczenia górniczych ekspertów ze Śląska, umożliwią prowadzenie badań, które przyczynią się zarówno do rozwoju nauki, jak i rozwoju największego producenta węgla koksującego w Unii Europejskiej - mówi, cytowany w komunikacie, rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński.
To kolejny krok w strategii wprowadzania w JSW innowacyjnych rozwiązań - niedawno powołano spółkę JSW Innowacje, która jest segmentem badawczo-rozwojowym całej grupy.
Główna działalność Grupy JSW to produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz do celów energetycznych oraz produkcja i sprzedaż koksu i węglopochodnych. W 2016 r. kopalnie JSW wyprodukowały 16,8 mln ton węgla, w tym 11,6 mln ton koksowego oraz 5,2 mln ton do celów energetycznych, a koksownie - 4,1 mln ton koksu.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.