Stawki portowe w Kłajpedzie w połowie roku mogą wzrosnąć o 5-8 proc. Ryzyko dalszych wzrostów opłat powoduje, że litewska rafineria ostrożnie pochodzi do inwestycji w rurę do Kłajpedy.

PKN Orlen byłby zainteresowany budową rurociągu do Kłajpedy pod warunkiem, że zostanie współwłaścicielem Klajpedos Nafta, spółki zarządzającej terminalem. Obecnie większościowym właścicielem terminala, kontrolującym 70 proc. jego akcji, jest litewski skarb państwa.

Przedstawiciele PKN Orlen oceniają, że zakup udziałów w Klajpedos Nafta dałby firmie wpływ na kształtowanie się stawek przeładunkowych, a tym samym zagwarantowałoby zwrot z inwestycji w odpowiednim czasie.

Za budową rury do terminalu w Kłajpedzie przemawia gotowa infrastruktura na miejscu. Z kolei w Butyndze konieczne byłyby dodatkowe inwestycje w boję i zbiorniki. Koszt budowy rury do Kłajpedy szacowany jest na 100 mln USD (bez wliczania w to udziałów w Klajpedos Nafta). Rurociąg do Butyngi byłby krótszy, ale konieczne byłyby wydatki na miejscu i w efekcie ten wariant byłyby droższy o ok. 30 proc.

-