We wtorek w Madrycie podpisano memorandum, zgodnie z którym hiszpańskie ministerstwo przemysłu i rosyjski resort energetyki stworzą stałą grupę roboczą organizującą współpracę obu krajów w sferze energetyki.
Porozumienie, podpisane w obecności premiera Hiszpanii Jose Luisa Rodrigueza Zapatero i prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, dotyczy różnych źródeł energii, takich jak ropa, gaz (w tym skroplony), węgiel oraz źródła odnawialne i alternatywne.

Współpraca będzie dotyczyć badania i eksploatacji złóż kopalnych surowców energetycznych, a także przetwórstwa, transportu i sprzedaży ropy i gazu oraz zwiększania wydajności energetycznej.
Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, Rosja i Hiszpania będą współdziałać przy opracowywaniu i wdrażaniu nowych technologii, a w sferze energii elektrycznej skoncentrują się na odnawialnych źródłach energii i "czystych kopalinach".
Współpraca będzie mogła przybierać również postać wspierania realizacji wspólnych projektów firm rosyjskich i hiszpańskich, także w krajach trzecich lub z udziałem innych państw.