Jeszcze w tym miesiącu do nowego terminalu LPG zostanie dostarczony gaz płynny, którego ładunek wyniesie od 1,6 do 2 tys. ton.

Zgodnie z polityką Orlen Gaz "Otwartość terminalu dla innych podmiotów ma być jego wyróżnikiem. Pozwoli kształtować nie tylko kierunki dostaw, ale także wpływać na notowania cen. Dowodem na to jest spore zainteresowanie obiektem wśród przedstawicieli branży z całej Europy" - PAP cytuje słowa rzecznika spółki.


Szczeciński terminal LPG został zbudowany za kwotę ponad 50 mln zł i jest drugim pod względem wielkości terminalem w kraju, ale najbardziej nowoczesnym z uwagi na zdolności przeładunkowe. Możliwości przeładunkowe terminalu to blisko 300 tys. ton gazu płynnego w ciągu roku.

Działający od lipca tego roku terminal ma możliwość rozładunku jednostek o wyporności około 6 tys. DWT. Terminal zlokalizowany jest na powierzchni 5 ha, jego nabrzeże ma długość 274 m, ma trzy zbiorniki o łącznej pojemności 4,5 tys. m3 i trzy stanowiska do przeładunku autocystern oraz dwa dla cystern kolejowych.