Rozruch mechaniczny i technologiczny instalacji HDS odbył się bez problemów. Wydajność instalacji to 280 ton w ciągu godziny, co daje w ciągu roku 2,5 mln ton. Koszt realizacji przedsięwzięcia wyniósł 500 mln zł.

Budowane przez LOTOS instalacje przyczynią się do podniesienia produkcji paliwa do ok. 5,5 mln ton rocznie. takie moce produkcyjne mają zostać osiągnięte do jesieni przyszłego roku, kiedy zostanie zakończona budowa pozostałych głównych instalacji Programu 10+ tj. destylacji ropy naftowej – CDU/VDU i hydrokrakingu – MHC.

W nowo uruchomionej instalacji mechaniczny rozruch trwał od marca do czerwca, a rozruch technologiczny, połączony z załadunkiem katalizatora, odbywał się w lipcu. Rozpoczęcie pracy HDS było połączone z uruchomieniem części instalacji pomocniczych z kompleksu aminowo-siarkowego (KAS).


Przed końcem sierpnia mają być oddane do prób technologicznych oraz zostać uruchomione pierwsze zbiorniki magazynowe budowane w ramach 10+, szósta nitka rurociągu przesyłowego do Naftoportu. W tym czasie ma się także zakończyć modernizacja oczyszczalni ścieków.
Natomiast w październiku gdańska rafineria zyska ponad trzykrotnie większą od obecnej instalację do produkcji wodoru (HGU). Na koniec roku przewiduje się finalizację budowy instalacji destylacji ropy naftowej (CDU/VDU).