\"Węglowe Ogniwa Paliwowe\" to projekt, którego głównymi założeniami jest budowa prototypu ogniwa paliwowego, zasilanego węglem kamiennym, brunatnym oraz węglem pozyskiwanym z biomasy i paliw odpadowych. 16 czerwca w Ministerstwie Gospodarki podpisano umowę ws. powołania konsorcjum, które zrealizuje projekt.
Fot. inzynieria.com
W skład konsorcjum przemysłowo-naukowego wchodzą: Grupa Tauron, Katowicki Holding Węglowy, Kompania Węglowa, Polska Grupa Energetyczna (członkowie finansujący) oraz Politechnika Częstochowska, Politechnika Śląska i Politechnika Wrocławska (członkowie realizujący).
Konsorcjum złożone ze spółek energetycznych i węglowych oraz polskich uczelni powstało z inicjatywy i pod patronatem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Ogniwo paliwowe to ogniwo generujące energię elektryczną z reakcji utleniania stale dostarczanego do niego paliwa. Przedsięwzięcie to może zaowocować rozwiązaniami odmieniającymi energetykę i efektywne wykorzystywanie węgla w Polsce. Jak powiedział wicepremier Pawlak: "Ogniwo paliwowe, można powiedzieć, to taka skrzynka, w którą wkłada się węgiel, a otrzymuje się elektryczność. (...) Co ciekawe, można sobie wyobrazić, że można sobie taką skrzyneczkę postawić koło domu. Ogniwa paliwowe mogą funkcjonować w mikroskali" - cytujemy jego słowa za agencją PAP.
Członkowie konsorcjum będą wspólnie działać na rzecz zwiększenia sprawności wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej poprzez rozwijanie technologii węglowych ogniw paliwowych.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.