Claudi Santiago, prezes i dyrektor generalny GE Oil & Gas, powiedział: "Najwyższa jakość produktów i kwalifikacje pracowników sprawiają, że dział rozwiązań dla odwiertów firmy Wood Group idealnie komponuje się z naszym modelem biznesowym, zarówno z punktu widzenia inżynierii technicznej, jak i produkcji oraz usług. To przejęcie stanowi kolejny ważny krok dla GE Oil&Gas i doskonale wpisuje się w naszą strategię, której celem jest opracowywanie i dostarczanie klientom na całym świecie urządzeń i rozwiązań niezbędnych do realizacji ich celów biznesowych i radzenia sobie z największymi wyzwaniami technologicznymi w zakresie wydobycia ropy naftowej i gazu".

Dział przejmowany przez GE zatrudnia obecnie około 3800 pracowników i składa się z ponad 20 ośrodków produkcyjnych i usługowych na całym świecie. W skład działu wchodzą 3 platformy biznesowe: dział ESP (elektryczne pompy zanurzeniowe), dział Pressure Control (powierzchniowe głowice odwiertów i systemy sterujące przepływem) oraz dział Logging Services (usługi profilowania liniowego).

"Koncern GE to idealny właściciel dla działu rozwiązań dla odwiertów. Przejęcie pozwoli połączyć wzajemnie uzupełniające się usługi i technologie w jedną ofertę, z korzyścią dla pracowników, klientów, jak i akcjonariuszy" - powiedział Allister Langlands, dyrektor generalny John Wood Group PLC.

W 2010 r. dział rozwiązań dla odwiertów "Wood Group" wygenerował przychody na poziomie 947 mld USD oraz wynik EBITDA na poziomie 166 mln USD (nierewidowane dane szacunkowe), co stanowi wzrost na poziomie odpowiednio 16% i 55% względem roku 2009.

GE szacuje, iż dział, którego poziom przychodów w ciągu ostatniej dekady wzrastał średnio o 13% rocznie, ma generować w 2011 r. przychód na poziomie 1,1 miliarda USD i wynik EBITDA na poziomie 200 mln USD. Ponadto, przedstawiciele GE są przekonani, że globalna skala działań GE Energy i bogata oferta rozwiązań, otwiera przed przejmowanym działem ogromne możliwości rozwoju i poprawy wyników finansowych.

GE wchodzi na rynek zaawansowanego sprzętu do wydobycia ropy naftowej.
W wyniku przejęcia Wood Group, GE automatycznie stanie się najważniejszym graczem w segmencie zaawansowanego wydobycia ropy (EOR), rozszerzając swoją ofertę rozwiązań do prowadzenia odwiertów i wydobycia ropy o elektryczne pompy zanurzeniowe (ESP).

Przewiduje się, iż w wyniku oczekiwanego spadku wydajności wydobycia przy użyciu istniejących odwiertów (o około 6% rocznie), jak również coraz większych trudności z tworzeniem nowych rezerw, wzrośnie zapotrzebowanie na produkty i usługi w zakresie zwiększenia wydobycia ropy naftowej. Wdrożenie pomp ESP to jedna z najskuteczniejszych metod intensyfikacji wydobycia. Jest to również jeden z najszybciej rozwijających się segmentów branży wydobywczej. Zakładany wzrost udziału dojrzałych pół naftowych w wydobyciu ropy naftowej (w 2012 roku mają stanowić ponad 70% globalnej eksploatacji) spowoduje wzrost zainteresowania pompami ESP w celu zaspokojenia globalnego popytu na paliwa kopalne.

Pompy ESP firmy Wood Group wyposażone są w zaawansowane technologie i objęte kompleksowym wsparciem technicznym. Zostały wybrane przez klientów w ponad 50 krajach na całym świecie. Korzystając ze stuletniego doświadczenia Wood Group w zakresie sprzedaży urządzeń oraz możliwości oferowanych przez globalne ośrodki badawcze, GE ma zamiar poprawić wydajność i niezawodność tej linii produktów. Doświadczenie GE w zakresie zaawansowanych materiałów, zdalnego monitorowania i diagnostyki, jak również zarządzania łańcuchem dostaw pozwoli jeszcze bardziej umocnić pozycję działu ESP Wood Group na rynku.


Pozyskując dział Pressure Control firmy Wood Group, GE uzupełni swoją ofertę rozwiązań w zakresie głowic odwiertów i systemów sterujących przepływem. Powierzchniowe produkty i usługi firmy Wood Group wzbogacą portfolio GE w zakresie rozwiązań do wydobycia obu surowców. To kolejna zakończona sukcesem transakcja, zrealizowana po serii przejęć takich firm, jak Nuovo Pignone, Vetco Gray, Hydril i Wellstream, która pomoże GE zaspokoić olbrzymie zapotrzebowanie klientów na wiodące technologie w zakresie poszukiwania gazu łupkowego. Branża wydobycia gazu łupkowego rozwija się bardzo szybko, a oczekiwany poziom rocznych inwestycji w samej Ameryce Północnej szacuje się na 40-60 miliardów USD w ciągu kolejnych sześciu lat.

W skali globalnej branża poszukiwania gazu łupkowego również generuje popyt na skuteczniejsze rozwiązania do monitorowania i sterowania odwiertami. Działania te mają na celu optymalne wykorzystanie materiałów i lokalizowanie szczególnie bogatych złóż gazu. Skuteczniejsze sterowanie odwiertami pozwala obniżyć koszty i zwiększyć wydajność. Bardzo dobre perspektywy związane z intensywniejszymi działaniami w Ameryce Północnej i Południowej stoją przed działem Wireline Jogging.

Ponadto, Wood Group i GE zgodziły się podjąć negocjacje, w ramach których w ciągu kolejnych 90 dni podpisana może zostać ewentualna umowa o współpracy w zakresie serwisowania urządzeń z turbosprężarkami.

"Intensyfikacja wydobycia ropy naftowej oraz niekonwencjonalne metody jej pozyskiwania to obecnie najnowsze trendy w branży energetycznej, o ogromnym potencjale rozwoju. Przejęcie działu rozwiązań do odwiertów oraz takich firm, jak Wellstream, Vetco Gray i Hydril, pozwalają GE wykorzystać ten potencjał w pełnym zakresie. Po zrealizowaniu procesu przejęcia nasza oferta rozwiązań w zakresie odwiertów i wydobycia będzie kompleksowa i pozwoli skuteczniej obsługiwać klientów na całym świecie. Nasi inwestorzy na pewno będą zadowoleni z dwucyfrowego poziomu wzrostu wyników przedsiębiorstwa", zapewniał John Krenicki, wiceprezes, prezes i dyrektor generalny działu GE Energy.