Tzw. pojazdy wibrujące zaczną prace w gminie Suchy Las, a potem będą działać na północy Poznania i w okolicach Czerwonaka oraz Swarzędza. Obszar, jaki zostanie zbadany zajmuje powierzchnię około 120 km2. Na podstawie badań sejsmicznych okaże się, czy badane tereny są zasobne w gaz i ropę.

Dzięki rozłożonym na badanym terenie czujników (geofonów) możliwa będzie rejestracja drgań gruntu, jakie powodują pojazdy wibrujące. Zebrane dane zostaną poddane analizie, która wykaże obecność gazu w strukturach skalnych. Aby mieć pewność co do zasobności znalezionych złóż, należy wykonać odwierty. Planuje się wykorzystać do tego celu najnowocześniejsze technologie, które pozwalają na wykonanie poziomych odwiertów, które można prowadzić z dala od złoża.

Okres wakacyjny sprzyja takim działaniom, bo w mieście jest wówczas mały ruch. Przedstawiciele Energii Zachód zapewniają, że badania są bezpieczne dla ludzi i infrastruktury. Zaznaczają też, że będą robić wszystko, by w jak najmniejszym stopniu zaburzyć działanie miasta i mieszkających w okolicach prowadzonych badań ludzi.

Firma Energia Zachód należy w 90% do Aurelian Oil nad Gas a w 10% do grupy inwestycyjnej Avabone.