Konferencja była miejscem wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami sfer rządowych, biznesowych i naukowych. Wzięli w niej udział m.in. członkowie polskiego rządu, przedstawiciele kluczowych firm branży paliwowej,  a także uznane w tym sektorze autorytety naukowe. W trakcie wydarzenia poruszane były tematy dotyczące stanu obecnego i rozwoju sektora paliwowo-energetycznego nie tylko w kraju, ale też za granicą.

W ciągu dwóch dni konferencji odbyło się sześć sesji poświęconych różnorodnym zagadnieniom związanych z branżą. Pierwsza z nich poruszała tematykę strategii dla polskiego sektora nafty i gazu. Dotyczyła m.in. działania koalicji rządowej i opozycji w sektorze nafty i gazu w ciągu ostatnich 10 lat oraz wyzwań i koniecznych zmian w aspekcie programów wyborczych partii. Ponadto odbyła się dyskusja z przedstawicielami branży na temat aktualnych problemów branży.

Druga część obejmowała zagadnienia związane z gazem w energetyce. Uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień porównujących m.in. energetykę polską z europejską, a także gaz i węgiel w kontekście konkurujących surowców. Co więcej, poruszano tematy: energii z gazu w obliczu strategii Unii Europejskiej, energetyki gazowej w aspekcie bezpieczeństwa energetycznego i dostaw z Rosji, jak również bieżących projektów i perspektyw inwestycji.

Kolejna sesja obejmowała swym zakresem rafinerie: regulację, prywatyzację i konkurencję. Omówiono wówczas następujące zagadnienia: wyniki rynku naftowego w Polsce w I półroczu 2011 r., światowy i europejski rynek rafineryjny, europejskie regulacje i wymagania jako wyzwanie dla producentów paliw, prywatyzacje i zmiany własnościowe na polskim rynku oraz rafinerie wobec wyzwań logistycznych.

W dalszej części poruszono temat rynku biopaliw, a konkretnie: przepisów unijnych w kontekście wdrożenia w Polsce, wyzwań stojących przed rafineriami, opłacalności produkcji i stosowania biopaliw w naszym kraju. Największym zainteresowaniem słuchaczy cieszyła się kolejna sesja, dotycząca pierwszych oceny poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Omówiono m.in. doświadczenia z dotychczasowych wierceń i analiz, wyzwania środowiskowe i regionalne, a także model prawny i biznesowy wydobycia gazu łupkowego w naszym kraju.

Ostatnia sesja była poświęcona kwestii nowych rurociągów i bezpieczeństwa dostaw, m.in. interkonektorom oraz rosyjskiemu rurociągowi gazowemu Nord Stream i naftowemu BTS-2.

NAFTA i GAZ to również targi, które stworzyły ponad 20 wystawcom możliwość prezentacji swojej oferty dla przemysłu naftowego i gazownictwa. Dzięki targom firmy działające w branży paliw mogły spotkać się z dostawcami, zapoznać z nowymi produktami i technologiami, a także nawiązać kontakty biznesowe.

Konferencja była idealną okazją do podjęcia przez przedstawicieli różnych środowisk związanych z branżą szerszej dyskusji dotyczącej zagadnień przemysłu naftowego i gazownictwa. Już dziś zapraszamy na X Międzynarodową Konferencję oraz XVII Międzynarodowe Targi - NAFTA i GAZ 2012.

Zobacz fotogalerię

Zobacz film