4 marca w Wiedniu podpisane zostało memorandum dotyczące współpracy technicznej przy budowie gazociągu Nabucco. Podpisy na dokumentach złożyli przedstawiciele spółki Nabucco Gas Pipeline International GmbH oraz Trans Anatolian Pipeline. Gazociąg ten to inicjatywa Unii Europejskiej, a celem jego budowy jest sprowadzanie gazu do Europy z Azerbejdżanu bez udziału Rosji. Jest to krok w kierunku dywersyfikacji źródeł dostaw paliwa.
Dystrybucja gazu - Baumgarten. Fot. z archiwum spółki Nabucco
Jak powiedział cytowany przez PAP dyrektor zarządzający konsorcjum Nabucco - Reinhard Mitschek, „ma to być pierwszy niezależny od Gazpromu gazociąg łączący Europę z bogatymi złożami gazu w republikach byłego ZSRR”.
Konsorcjum zainteresowane budową gazociągu Nabucco tworzą spółki: MOL z Węgier, OMV z Austrii, RWE z Niemiec, BOTAS z Turcji, Bulgargaz z Bułgarii oraz Transgaz z Rumunii. Na początku ma powstać gazociąg doprowadzający surowiec znad Morza Kaspijskiego do granicy turecko-bułgarskiej. W dalszej kolejności zbudowane zostanie połączenie przez Rumunię i Węgry, prowadzące paliwo do węzła rozdzielczego w austriackim Baumgarten an der March.
Zakłada się, że gazociąg w „okrojonej wersji” - tzw. Nabucco-West powstanie do 2017 r. kosztem 12 mld USD. W pierwszym etapie działalności z Azerbejdżanu ma płynąć 16 mld m3 gazu rocznie.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.