Gdański terminal naftowy będzie pierwszym w kraju hubem morskim, a jego pojemność magazynowa i przeładunkowa wyniesie 700 tys. m3. Będzie w nim przechowywana ropa naftowa, produkty ropopochodne oraz chemikalia. Wpłynie korzystnie na działalność polskich i niemieckich rafinerii oraz tzw. traderów operujących w basenie Morza Bałtyckiego.

Zbiorniki na ropę naftową do 2015 r.

Do 2015 r. mają powstać obiekty do magazynowania ropy naftowej. Chodzi o zbiorniki o pojemności około 400 tys. m3 wraz z niezbędną infrastrukturą, jak np. rurociągi, pompownie na ropę naftową, pompownie p.poż, systemy bezpieczeństwa, nadzoru i sterowania, oczyszczalnie ścieków, budynki, drogi, place.

Inwestycja będzie realizowana w systemie zaprojektuj i zbuduj. Możliwe, że pierwsza łopata na placu budowy zostanie wbita jeszcze w tym roku.

Dwa etapy budowy terminalu naftowego

W pierwszym etapie budowy terminalu naftowego w Gdańsku powstanie część związana z ropą naftową. W kolejnym planowana jest infrastruktura do magazynowania i przeładunku produktów ropopochodnych i chemikaliów. Jego budowa będzie jednak uzależniona od zapotrzebowania rynku. Nowe obiekty zostaną połączone z Naftoportem rurociągami. Na ile będzie to możliwe, zostanie wykorzystana już istniejąca sieć.