Odwiert Lukut-1 osiągnął obecnie niemal 1900 m długości, a prace weszły na głębokość, na której spodziewane jest występowanie ropy i gazu. Odwiert przeciął 2,5-metrową warstwę piaskowca, która wykazała obecność węglowodorów. Piaskowiec był wytypowany w wyniku badań sejsmicznych i analiz jako strefa potencjalnego występowania ropy i gazu.

Odwiert Lukut-1 jest pierwszym odwiertem wykonywanym w ramach programu wierceń II etapu prac poszukiwawczych realizowanych w Bloku L w Brunei. Zgodnie z oczekiwaniami, ze względu na trudne warunki geologiczne i wyższego niż oczekiwano nadciśnienia, wykorzystana została technika wierceń z kontrolowanym ciśnieniem, a także rury o mniejszej średnicy.

Serinus prowadzi prace na terenie Bloku L, zgodnie z umową o podziale wydobycia zawartą z PetroleumBRUNEI. W trakcie trwania wierceń, termin realizacji programu fazy II umowy jest automatycznie przedłużany. Jednak, w związku z faktem, że oficjalnie umowa wygasa 27 sierpnia 2013 r., Serinus wystąpił o formalne pismo w sprawie wydłużenia terminu wykonania prac, które obejmują odwiert Lukut-1 i Luba-1. W najbliższym czasie oczekiwana jest odpowiedź od PetroleumBRUNEI.

„Wkrótce poznamy możliwości naszych kolejnych celów poszukiwawczych w odwiercie Lukut-1. Zgodnie z oczekiwaniami pierwszy z nich, do którego już dotarliśmy, wskazuje na duże prawdopodobieństwo występowania ropy, ale nie spodziewaliśmy się tak wysokiego ciśnienia w odwiercie. To dopiero początek i czekamy z niecierpliwością na dalsze efekty prac. Chcielibyśmy, by Brunei mogło okazać się, podobnie jak Ukraina, sukcesem” – powiedział Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich Serinus Energy.