Doroczna Międzynarodowa Konferencja i Wystawa „NAFTA i GAZ” jest jednym z najważniejszych wydarzeń branży paliwowo-energetycznej. To istotne forum wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami sfer rządowych i biznesowych oraz cenne źródło specjalistycznych informacji. Z pewnością jest to zasługa m.in. znakomitych polskich i zagranicznych specjalistów biorących udział w konferencji, jak również interesująca i aktualna problematyka poruszana w trakcie dwudniowego wydarzenia.

NAFTA i GAZ to ważne miejsce dyskusji na temat stanu, przyszłości, problemów i planów rozwoju sektora paliwowego i energetycznego. Wśród uczestników tegorocznej edycji znaleźli się m.in. przedstawiciele: rządu, zarządów firm z sektora nafty, gazu i energetyki, firm doradczych i konsultingowych, wyższych uczelni i instytutów badawczo-naukowych, stowarzyszeń i izb branżowych, a także eksperci branży paliwowej i energetycznej.

Tematyka wydarzenia

W tym roku prezentowano technologie, rozwiązania oraz osiągnięcia w sektorze paliwowym i energetycznym, a także najnowsze plany inwestycyjne, zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Poruszano również zagadnienia przyszłości i rozwoju sektorów: energetycznego, poszukiwawczo-wydobywczego i gazowego. Konferencja składała się kilku paneli dyskusyjnych, w których brali udział reprezentanci różnych środowisk związanych ze wspomnianymi branżami.

Sesja pierwsza była poświęcona włączeniu polskiego rynku gazowego i energetycznego w struktury europejskie, co dla polskiej branży stanowi bardzo duże wyzwanie. Skupiono się na relacjach z największym rynkiem w Europie, czyli Niemcami. W panelu wziął udział m.in. przedstawiciel niemieckiego ministerstwa gospodarki. Dyskutowano m.in. o zmianie strategii energetycznej Niemiec polegającej na odwrocie od atomu i skierowanie się na odnawialne źródła energii oraz o tym, czy ma ona wpływ na plany budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. 

Sesja druga dotyczyła polskich inwestycji w sektorach nafty, gazu i energetyki. Omówiono m.in. wyzwania inwestycyjne stojące przed polską gospodarką, a także zadano pytania o potrzebę specjalnego trybu inwestycji w sektorze nafty i gazu, jak również o wsparcie państwa w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych. Poruszano też kwestię Polskich Inwestycji Rozwojowych w aspekcie m.in. ich dochodowości. Jerzy Majchrzak (dyrektor z Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki) podkreślał, że jeśli polski gaz łupkowy będzie mieć taki sam skład jak amerykański, wówczas skorzystamy również z innych jego składowych, ważnych dla przemysłu petrochemicznego. Wspomniał też, że powinniśmy zainteresować się inwestowaniem w łupki w innych regionach świata. Przykładowo w Afryce duży potencjał ma np. Nigeria, a w Ameryce Północnej – Kanada (np. PKN Orlen przejmie tamtejszą spółkę wydobywczą TriOil Resources Ltd.). Tadeusz Aziewicz (poseł, przewodniczący Komisji Skarbu Państwa) poruszył temat ostrożności inwestorów poszukujących w Polsce gazu łupkowego. Ma to związek z pierwotnymi szacunkami amerykańskimi dotyczącymi naszych zasobów, które okazały się znacznie zawyżone. Przyznał, że sam ma wątpliwości do tego, czy rząd podjął właściwe decyzje w kwestii łupków. Wśród polityków rządzących nie ma zgody co do miku energetycznego, zmieniają się oczekiwania i możliwości, dlatego zwrócił uwagę, że trzeba prowadzić politykę otwartą. Prelegenci zgodzili się, że w kwestii inwestycji Skarb Państwa powinien zachowywać się jak prywatny inwestor. Dariusz Kacprzyk (p.o. prezesa zarządu  Banku Gospodarstwa Krajowego) podkreślił, że jego zdaniem należy inwestować w gaz łupkowy, a Tomasz Zieliński (prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego) dodał, że polskie firmy mają potencjał wydobywczy, zaś nastroje społeczne związane z gazem z łupków są coraz lepsze, gdyż  jeśli wydobycie ruszy – pojawią się nowe miejsca pracy.

Następna dyskusja dotyczyła terminalu LNG i otwarcia polskiego rynku gazowego na świat. Skupiono się na perspektywach rozwoju rynku konsumpcji LNG w Polsce oraz uwarunkowaniach techniczno-inwestycyjnych i ekonomicznych; gazowej infrastrukturze przesyłowej jako szansie dla naszego kraju; a także aspektach ekonomicznych importu LNG ze Stanów Zjednoczonych. Zastanawiano się także nad tym, czy LNG obniży cenę gazu.„Gaz ziemny – nowe prawo i kreowanie konkurencji” było tematem kolejnego panelu, w trakcie którego dyskutowano nad m.in. miejscem PGNiG na otwartym rynku europejskim, problemami związanymi ze zmianami prawa gazowego, giełdą gazu oraz drogą od monopolu do konkurencji.

Tematem kolejnego panelu były podatki i opłaty w kontekście branży nafty i gazu, zaś kolejnej - poszukiwania ropy i gazu a łupkowa gorączka? W trakcie tej ostatniej debaty zastanawiano się czy polityka państwa sprzyja poszukiwaniom i zagospodarowaniu zasobów ropy, gazu i węgla oraz jakie są warunki stawiane branży wydobywczej w aspekcie nowego prawa geologicznego. 

Na koniec odbyła się sesja pt. „Bezpieczeństwo energetyczne Polski – wyzwanie dla państwa i sektora”, w trakcie której dyskutowano nad tym jak budować bezpieczeństwo energetyczne kraju, jaką rolę w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy odgrywają państwo i regulacje oraz na jakiej technologii oprzeć bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.

Wystawcy zaprezentowali swoje produkty

Nieodłącznym elementem spotkań z cyklu NAFTA i GAZ jest wystawa, w trakcie której prezentowane są produkty i usługi związane z branżą paliwowo-energetyczną.

Tematyka wystawy obejmowała: poszukiwania i wydobycie ropy i gazu; budowę zakładów rafineryjnych i gazowych; budowę, wyposażenie i eksploatację ropociągów i gazociągów; urządzenia i sprzęt do rafinacji ropy; przesyłanie i transport ropy, gazu i produktów pochodnych; procesy rafineryjne i gazowe; magazynowanie i dystrybucję ropy, gazu oraz produktów pochodnych. Ponadto zaprezentowano produkty i usługi związane z: aparaturą kontrolno-pomiarową i laboratoryjną; automatyką przemysłową; bezpieczeństwem; ochroną środowiska; usługami naukowo-badawczymi oraz konsultingiem.

W tracie dwudniowego spotkania odbyły się także prezentacje: „Zdalne wykrywanie wycieków ropy”, „Doświadczenia firmy Tractebel Engineering (GDF SUEZ) w branży LNG. Uwarunkowania rozwoju rynku LNG w Polsce w skali dystrybucyjnej”, „Renowacja rurociągów ciśnieniowych metodą Primus Line” oraz „Polityka podatkowa jako wsparcie dla rozwiązań innowacyjnych”.

Konferencja i Wystawa NAFTA i GAZ 2013 to doskonała okazja do bezpośredniego spotkania się z przedstawicielami administracji rządowej, największymi firmami działającymi w sektorze nafty, gazu i energii na polskim rynku. Zgromadzeni w jednym miejscu specjaliści gwarantują wysoki poziom dyskusji, w trakcie których poruszane są aktualne problemy branży i poszukiwane są ich rozwiązania. Kolejna edycja spotkania już za rok.  

Zobacz fotogalerię z konferencji NAFTA i GAZ 2013