W dniu 11 września zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy Prawo energetyczne - tzw. mały trójpak energetyczny. Nowe rozwiązania – dzięki m.in.  zwiększeniu obowiązku sprzedaży części surowca za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii – wpłyną na wzrost konkurencyjności na rynku gazu. Zgodnie z przewidywaniami w tym roku za pośrednictwem giełdy ma być sprzedane 30% surowca, w 2014 r. - 40%, a w 2015 r. - wymagane zgodnie z dyrektywni unijnymi 55%. 

Nowe przepisy poważnie wpłyną na interesy PGNiG, które obecnie sprzedaje w Polsce niemal 98% gazu. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, o wejście na nasz rynek zabiega kilka firm zagranicznych specjalizujących się w handlu gazem ziemnym, jak chociażby duńskie: Danske Commodities i Neas Energy. Pierwsza z nich dostała już koncesję na obrót surowcem na polskim rynku, a druga ma ją zdobyć w ciągu kilku dni. 

Wielkie koncerny zainteresowane handlem gazem w Polsce

Oprócz duńskich spółek kawałek z polskiego gazowego tortu mają zamiar uszczknąć wielkie koncerny. Przykładowo Shell, który ma już koncesję na handel gazem w naszym kraju, będzie sprzedawał surowiec z własnych źródeł. Władze spółki liczą na transakcje zwłaszcza z klientami z sektora przemysłu i energetyki, jak również z hurtownikami. W obrót surowcem chcą też zaangażować się niemiecki koncern RWE oraz francuski GDF Suez. Nad wejściem na polski rynek zastanawiają się również firmy rosyjskie: Novatek i Rosnieft. Zdaniem Jerzego Kurelli z PGNiG, niewykluczone, że wejściem na Towarową Giełdę Energii zainteresowany będzie także Gazprom. Możliwe, że w Polsce będą chciały handlować gazem takie firmy jak: Mercuria i Gunvor, będące światowymi traderami na rynku surowców.