Najprawdopodobniej już niebawem (początek 2014 r.) spółka Gazprom Nieft otrzyma licencję operatora z prawem zagospodarowania części złóż ropy i gazu zlokalizowanych na szelfie Morza Czukockiego w Arktyce. Na razie koncern nie podaje, o które konkretnie złoża się ubiega. W ramach arktycznych złóż Gazprom Nieft będzie konkurował z Rosnieftem.
Fot. z archiwum Gazprom Nieft
Kto w Rosji może mieć dostęp do arktycznych złóż?
Z rosyjskiej ustawy dotyczącej zagospodarowania złóż arktycznych wynika, że dostęp do nich mogą mieć tylko te koncerny, w których 50% udziałów należy do państwa. Dodatkowo muszą mieć ponad pięcioletnie doświadczenie operowaniu na rosyjskim szelfie. Wymagania te spełniają jedynie cztery spółki: Gazprom, Rosnieft, Zarubieżnieft, Gazprom Nieft. Mimo to Gazprom Nieft wciąż otrzymywał od Federalnej Agencji ds. wykorzystania zasobów naturalnych (Rosniedra) odpowiedź odmowną ws. samodzielnego zagospodarowania szelfu arktycznego. Uzasadnia to brakiem specjalnego rządowego postanowienia, jednak nawet rosyjscy eksperci nie wiedzą, o co dokładnie chodzi.
Obecnie Gazprom Nieft jest zaangażowany w jeden projekt na styku arktycznych mórz Rosji. Należąca do niego spółka jest operatorem złoża Prirazłomnoje (szelf Morza Pieczorskiego).
Ile ropy i gazu zalega w Arktyce?
Z badań, jakie Rosjanie przeprowadzili w latach 80. XX w. wynika, że zapasy zlokalizowane w Arktyce wynoszą około 100 mld ton gazu i ropy. Wg badaczy amerykańskich najwięcej surowców zalega w basenie zachodnio-syberyjskim – nawet około 3,6 mld baryłek ropy i 18,4 trylionów m3 gazu oraz 20 mld baryłek kondensatu gazowego.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.