Podczas walnego zgromadzenia kanadyjskiej spółki TriOil Resources Ltd podjęto decyzję o akceptacji oferty zakupu akcji i przejęcia jej przez PKN Orlen. Orlen Upstream International B.V. przejmie wszystkie wyemitowane akcje TriOil.
Zakład produkcyjny. Fot. z archiwum PKN Orlen
Przejęcie TriOil na finiszu
W połowie października br. zawarta została umowa z PKN Orlen. Należąca do niej spółka zależna – Orlen Upstream rozpoczęła procedurę zmierzającą do zakupu 100% akcji kanadyjskiej firmy. Uchwała podjęta przez walne zgromadzenie zostanie przedłożona w sądzie w prowincji Alberta, by ten formalnie potwierdził prawidłowość przeprowadzonej transakcji. Finał transakcji nastąpi w ciągu kilku dni, kiedy dojdzie do przekazania środków pieniężnych
Przejęcie kanadyjskiej spółki przez PKN Orlen wpisuje się w strategię spółki przewidującą dywersyfikację portfela aktywów poszukiwawczo-wydobywczych. Zdecydowanie wpłynie też na know-how w zakresie działań poszukiwawczych i wydobywczych. Pozwoli „skrócić dystans dzielący dotąd rozwinięte rynki eksploatacji niekonwencjonalnych złóż węglowodorów od nierozpoznanych europejskich zasobów” – argumentuje Orlen w komunikacie.
TriOil notuje coraz lepsze wyniki
Firma TriOil działa na eksploatowanych od lat obszarach prowincji Alberta w Zachodniej Kanadzie. Zdecydowana część jej aktywności związana jest z terenami koncesyjnymi o powierzchni około 3,5 tys. km2. Na 1,1 tys. km2 tego obszaru występują formacje geologiczne, w których występują węglowodory. „Eksploatowane przez TriOil obszary to Lochend, Kaybob oraz Pouce Coupe ze złożami zlokalizowanymi odpowiednio w formacjach Cardium, Dunvegan oraz Montney. Łączny potencjał wydobywczy tych obszarów wynosi około 20 mln baryłek ekwiwalentu ropy na poziomie kategorii rezerw udowodnionych i prawdopodobnych (określanych jako 2P). Spółka dysponuje nie tylko doskonałą znajomością lokalnych warunków geologicznych, ale również bardzo dobrymi kompetencjami technicznymi i doświadczeniem. Od 2010 r. wykonuje odwierty horyzontalne poddawane zabiegom wielosekcyjnego szczelinowania hydraulicznego i do tej pory była operatorem już 85 tego typu zabiegów” - podaje Orlen.
Od kilku lat notowania TriOil dynamicznie rosną. W ubiegłym roku firma zwiększyła wydobycie węglowodorów o 65% w stosunku do roku poprzedniego. Średnie dzienne wydobycie w dwóch pierwszych kwartałach tego roku kształtowało się na poziomie około 4 tys. baryłek ekwiwalentu ropy. Jest to wynik dwukrotnie wyższy niż osiągnięty w analogicznym okresie w roku 2012.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.