Podczas spotkania w Miszewku Strzałkowskim premier mówił o realizowanych od kilku lat działaniach zmierzających do budowy elastycznego systemu dywersyfikacji źródeł energii, w których ropa ma znaczący udział. Powiedział: „Przewidujemy, że w niedalekiej przyszłości struktura dostaw ropy naftowej do Polski będzie się zmieniała. Musimy być na to przygotowani tak, by np. ropa mogła być dostarczana także drogą morską poprzez Gdańsk”.

Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński dodał, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju to priorytetowe zadanie rządu. Przypomniał, że wydatki na sektor energetyczny szacowane są na około 60 mld zł.

Nowe zbiorniki w bazie paliwowej PERN „Przyjaźń”

Oddane do użytku nowe zbiorniki w bazie paliwowej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) „Przyjaźń” przyczynią się do zwiększenia pojemności magazynowych ropy naftowej do 3,2 mln m3 (o około 7%).

Każdy z nowych zbiorników paliwowych w Miszewku Strzałkowskim ma pojemność 100 tys. m3, 20 m wysokości i 91 m średnicy. Budowa tych jednych z największych tego typu obiektów w kraju trwała od listopada 2011 r. Wcześniej w miejscu, gdzie są zlokalizowane, znajdowały się zbiorniki o pojemności 12 tys. m3 każdy. Były użytkowane przez blisko pół wieku. Ze względu na budowę nowych zbiorników te zostały rozebrane.

Terminal Naftowy w Gdańsku

Spółka PERN „Przyjaźń” zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych. Należą do niej bazy magazynowe w Adamowie, Gdańsku i Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem (ta ostatnia jest największa). W sumie posiada 60 zbiorników. W przyszłym roku PERN powinien rozpocząć budowę Terminalu Naftowego w Gdańsku, służący do magazynowania i przeładunku ropy naftowej oraz chemikaliów o pojemności około 700 tys. m3. Inwestycja ma być zrealizowana kosztem 826 mln zł. 

W Gdańsku powstanie nowoczesny Terminal Naftowy