Spółka PD Co została powołana do budowy kopalni węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Po otrzymaniu w 2012 r. koncesji na rozpoznanie złóż węgla, prowadzi na Lubelszczyźnie (w pobliżu kopalni w Bogdance) prace badawcze i wykonuje wiercenia.

Wyniki prac badawczych

Prezes PD Co Janusz Jakimowicz jest bardzo zadowolony z wyników badań, z których wynika, że na tym terenie znajdują się zasoby węgla na poziomie 1,6 mld ton, z czego trzy główne pokłady zawierają około 680 mln ton surowca. Najbogatsze złoża zlokalizowano na terenie gmin Cyców, Wierzbica i Siedliszcze. Rezultaty prac badawczych potwierdziły również, że węgiel ten jest bardzo wysokiej jakości – wysokokaloryczny i niskopopiołowy. Zasoby pozwolą nowej kopalni na rentowne funkcjonowanie przez co najmniej 25 lat.

Lubelszczyzna lepsza niż Śląsk?

Według prezesa PD Co warunki geologiczne na Lubelszczyźnie są mało skomplikowane, dlatego też inwestowanie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym jest łatwiejsze niż na Śląsku, również ze względu na istniejącą już tam infrastrukturę.
Węgiel z Lubelszczyzny będzie mógł konkurować z surowcem sprowadzanym z innych krajów, m.in. z Rosji.

Spółka PD Co w 2015 r. wystąpi o przyznanie koncesji wydobywczej. Prace przy budowie kopalni potrwają około 5 lat. Dokładna lokalizacja inwestycji nie jest jeszcze znana.