Nowo nabyta przez LOTOS Petrobaltic platforma wiertnicza typu jack-up (samopodnośna) w bieżącym kwartale zostanie przetransportowana na Morze Bałtyckie. Wiercenia z jej udziałem będą prowadzone od końca marca na obszarze koncesji bałtyckich należących do spółki. Jest to czwarta z kolei platforma firmy. Będzie ona pracowała pod polską flagą i z polską załogą.

„Zakup tej platformy i wprowadzenie jej do eksploatacji to kolejny ważny krok na drodze do realizacji strategii Grupy Kapitałowej LOTOS w obszarze poszukiwań i wydobycia. Umożliwi to nam zdynamizowanie działalności w tej sferze i skuteczne przeprowadzenie zaplanowanych prac poszukiwawczych. Przypomnijmy, że wedle dostępnych szacunków geologicznych zasoby perspektywiczne węglowodorów na naszych bałtyckich koncesjach wynoszą 30 mln toe. Ich pełne rozpoznanie i zagospodarowanie będzie miało istotny wpływ na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski i dywersyfikację dostaw ropy do gdańskiej rafinerii LOTOSU” – powiedział cytowany w informacji prasowej Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Grupy LOTOS S.A. i prezes LOTOS Petrobaltic S.A.
Nowa platforma nazwana tak jak spółka – LOTOS Petrobaltic jest zdolna do prowadzenia wierceń na wodach o głębokości 350 stóp (105 m). Istnieje jednak możliwość przedłużenia jej nóg o 50 stóp, dzięki czemu będzie mogła operować na wodach do głębokości 120 m.
W połowie roku rozpocznie się przebudowa platformy wiertniczej „Petrobaltic” na platformę eksploatacyjną. Platforma „LOTOS Petrobaltic” przejmie natomiast prace wiertnicze na złożu B8, z którego komercyjna produkcja ma ruszyć pod koniec 2015 r. Potencjał wydobywczy złoża szacowany jest na 3,5 mln ton ropy naftowej. Rocznie ma być wydobywane około 220 tys. ton ropy.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.