„Zakup tej platformy i wprowadzenie jej do eksploatacji to kolejny ważny krok na drodze do realizacji strategii Grupy Kapitałowej LOTOS w obszarze poszukiwań i wydobycia. Umożliwi to nam zdynamizowanie działalności w tej sferze i skuteczne przeprowadzenie zaplanowanych prac poszukiwawczych. Przypomnijmy, że wedle dostępnych szacunków geologicznych zasoby perspektywiczne węglowodorów na naszych bałtyckich koncesjach wynoszą 30 mln toe. Ich pełne rozpoznanie i zagospodarowanie będzie miało istotny wpływ na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski i dywersyfikację dostaw ropy do gdańskiej rafinerii LOTOSU” – powiedział cytowany w informacji prasowej Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Grupy LOTOS S.A. i prezes LOTOS Petrobaltic S.A.

Nowa platforma nazwana tak jak spółka – LOTOS Petrobaltic jest zdolna do prowadzenia wierceń na wodach o głębokości 350 stóp (105 m). Istnieje jednak możliwość przedłużenia jej nóg o 50 stóp, dzięki czemu będzie mogła operować na wodach do głębokości 120 m.

W połowie roku rozpocznie się przebudowa platformy wiertniczej „Petrobaltic” na platformę eksploatacyjną. Platforma „LOTOS Petrobaltic” przejmie natomiast prace wiertnicze na złożu B8, z którego komercyjna produkcja ma ruszyć pod koniec 2015 r. Potencjał wydobywczy złoża szacowany jest na 3,5 mln ton ropy naftowej. Rocznie ma być wydobywane około 220 tys. ton ropy.