Pomimo wypracowania 15 stycznia wstępnych ustaleń dotyczących restrukturyzacji Kompanii Węglowej, 16 stycznia nie doszło do podpisania porozumienia w tej sprawie. Nie zgodził się na to jeden z 13 działających w firmie związków. Oznacza to koniec trwających półtora miesiąca negocjacji związkowców z zarządem spółki – będzie on mógł teraz wdrożyć zaproponowany wcześniej program restrukturyzacji.
Fot. Kompania Węglowa SA
„Wobec braku konsensusu po stronie społecznej podpisanie porozumienia nie było możliwe. Oznacza to zakończenie konsultacji ze związkami i przekazanie Radzie Nadzorczej do akceptacji programu restrukturyzacji w wersji zaproponowanej przez zarząd” - poinformował rzecznik KW Zbigniew Madej.
Porozumienie nie zostało podpisane, gdyż jeden ze związków zawodowych, Kadra, nie wyraził na to zgody. Wobec braku jednomyślności ze strony społecznej zarząd spółki nie mógł podpisać porozumienia jedynie z częścią organizacji, gdyż mogłoby ono zostać później podważone. Władze KW podkreślają, że w negocjacjach wykazały się dobra wola i były gotowe na wiele ustępstw.
„Przez półtora miesiąca prowadziliśmy merytoryczne rozmowy, wspólnie ze stroną społeczną wypracowując alternatywne rozwiązania dla wielu trudnych elementów projektu programu restrukturyzacji. W środę osiągnęliśmy ustne porozumienie, które dziś zostało przelane na papier, miało być jeszcze dyskutowane i podpisane. Wymagało to jednak zgody wszystkich organizacji związkowych” - powiedział 16 stycznia PAP wiceprezes KW Marek Uszko.
Jakie były wstępne ustalenia z 15 stycznia?
Przypominamy, że 15 stycznia wstępnie uzgodniono, że m.in. nie dojdzie do zwolnienia pracowników administracji, ale w zamian na 3 lata zostanie zawieszona wypłata 14. pensji dla tej grupy zawodowej oraz zlikwidowane zostaną posiłki profilaktyczne. Nie będzie też planowanego wcześniej łączenia kopalń, ale możliwe będą przesunięcia pracowników pomiędzy zakładami. Oprócz tego utrzymane będą niektóre inne świadczenia dla załogi, ale inne będą zniesione.
Restrukturyzacja w wersji zarządu KW
Jak zapowiedział Uszko, 31 stycznia zarząd przedstawi program restrukturyzacji firmy do akceptacji Radzie Nadzorczej we wcześniej zaproponowanej, bardziej radykalnej wersji. Podkreślił, że pewne korekty są możliwe, ale główne założenia programu będą realizowane.
„Zarówno cele założone w programie, jak i sposoby ich osiągnięcia, pozostają aktualne. Chcemy utrzymać zatrudnienie w spółce na maksymalnym możliwym poziomie, a jednocześnie zapewnić firmie płynność, poprawić efektywność i odzyskać rentowność. Planujemy sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice i łączenie ze sobą niektórych kopalń” - poinformował.
Kwestia zwolnienia ponad tysiąca pracowników z administracji będzie jeszcze konsultowany ze związkami w myśl ustawy o zwolnieniach z przyczyn ekonomicznych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.