Jeszcze przed końcem tego roku zakończy się budowa terminalu LNG powstającego w Kłajpedzie na Litwie. Operator gazoportu (Klaipedos Nafta) przyjmuje zamówienia na zdolności przeładunkowe. Pochodzący z terminalu gaz ma być też przeznaczony na sprzedaż.
Terminal w Kłajpedzie. Rys. AB Klaipedos nafta
Za handel gazem odpowiada LitGas, powołana przez państwowy koncern Lietuvos Energija i Klaipedos Nafta (KN). Spółka ma krótką listę potencjalnych dostawców paliwa, jednak nadal negocjuje z nimi warunki kontraktu długoterminowego. Podpisanie umowy w tej sprawie ma nastąpić w pierwszej połowie tego roku.
Jednym z głównych celów, dla których w Kłajpedzie powstaje terminal LNG jest możliwość kupowania gazu po cenach światowych. Ponadto też w przyszłym roku kończy się długoterminowy kontrakt na dostawy gazu z Rosji. Posiadanie gazoportu będzie kartą przetargową podczas negocjowania kolejnego kontraktu z Gazpromem.
Rocznie litewski terminal ma przyjmować 2–3 mld m3 gazu. Zużycie gazu w tym kraju w ciągu roku kształtuje się na poziomie około 3 mld m3. W całości paliwo dostarcza Gazprom gazociągami biegnącymi przez Białoruś.
Terminal w Kłajpedzie będzie też służyć jako źródło dostaw gazu do Estonii i na Łotwę. Kiedy powstanie planowane połączenie gazowe z Polską oraz łącznik Tallin – Helsinki, gazoport będzie mieć dostęp do rynku, który rocznie zużywa ponad 25 mld m3 gazu.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.