W dniu 3 lutego 2014 r. GAZ-SYSTEM S.A., działając jako operator SGT,  uzyskał decyzję Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzeniu nowej  IRiESP SGT. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania postanowień Instrukcji SGT do zmieniającego się otoczenia prawnego i postępującego procesu liberalizacji rynku gazu w Polsce, w tym wdrożenia mechanizmów zarządzania ograniczeniami kontraktowymi, określonych w decyzji Komisji Europejskiej z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie zmiany Załącznika I do Rozporządzenia (WE) nr 715/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków dostępu do sieci przesyłowych gazu ziemnego (CMP).

Nowa IRiESP SGT  jest spójna z postanowieniami Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci dla krajowego systemu przesyłowego, którego właścicielem jest GAZ-SYSTEM S.A. Uwzględnia uwagi zgłaszane przez Użytkowników Systemu w toku przeprowadzonej procedury konsultacji.

Główne zmiany w IRiESP SGT, które wchodzą w życie od 10 lutego 2014 r. obejmują:

- uproszczenie modelu zawierania i realizacji umów, zgodnie z którym każdy podmiot zawiera z GAZ-SYSTEM S.A. (jako operatorem SGT) jedną umowę o charakterze ramowym, która stanowi podstawę do występowania do operatora z wnioskami o możliwość korzystania z wybranych przez Klientów punktów wejścia lub wyjścia,

- wprowadzenie przydziału przepustowości na zasadach ciągłych w trybie aukcji,

- dostosowanie harmonogramu procesu nominacji i renominacji do projektu Kodeksu Sieci dotyczącego bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (NC BAL): nominacje składane do 14.00 doby poprzedzającej realizację(D-1); informacje o przyjęciu lub odrzuceniu nominacji przez operatora do godz. 16.00  D-1 oraz renominacje od godz. 16.00 D-1 do godz. 3.00 w dobie realizacji usługi (renominacja godzinowych ilości paliwa gazowego może być złożona najpóźniej na 2 godziny przed pierwszą godziną, dla której będzie zmieniana nominacja),

- udostępnianie przepustowości w punktach na połączeniu z systemami gazowymi przesyłowymi państw członkowskich Unii Europejskiej oraz w Punkcie Wzajemnego Połączenia (PWP) na zasadach powiązanych (w wyniku wspólnie przeprowadzonej procedury przydziału przepustowości następuje kontraktacja takiej samej ilości przepustowości w takim samym czasie),

- dostosowanie oferowanych produktów do warunków określonych w Kodeksie Sieci w sprawie mechanizmu alokacji zdolności przesyłowych (NC CAM) (ze względu na okres w jakim świadczona jest usługa przesyłania): produkt roczny, produkt kwartalny, produkt miesięczny, produkt dobowy.

Z punktu widzenia uczestników rynku najistotniejsze rozwiązania w IRiESP SGT, które wejdą w życie od 1 marca 2014 roku, to:

- wprowadzenie Punktu Wzajemnego Połączenia (PWP) na granicy Systemu Gazociągów Tranzytowych z krajowym systemem przesyłowym jako punktu, na który składają się wszystkie fizyczne punkty na połączeniu SGT i krajowego systemu przesyłowego,

- dostosowanie jednostek oraz definicji doby, miesiąca i roku gazowego do obowiązujących w UE.

Zakładamy, że dzięki temu, nastąpi znaczne uproszczenie korzystania z usług oferowanych na SGT i ich skorelowanie z zasadami panującymi w systemie krajowym przesyłowym i w innych krajach UE. W ten  sposób  spełnimy oczekiwania rynku co do postępów w liberalizacji rynku gazu w Polsce oraz wypełnimy obowiązki operatora związane z implementacją europejskich kodeksów sieci.

Instrukcja zawiera również stosowne przepisy przejściowe,  niezbędne dla skorelowania zmian poszczególnych postanowień IRIESP SGT z datą wprowadzania rozliczeń w jednostkach energii od dnia 1 sierpnia 2014 r., z wprowadzeniem nowej taryfy dla Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa, warunkujących funkcjonowanie Punktu Wzajemnego Połączenia, a także zasad przydziału przepustowości zgodnie z Kodeksem Sieci w sprawie mechanizmu alokacji zdolności przesyłowych (CAM).