Siła precyzji

Produkcja maszyn rolniczych nie budzi może takich emocji jak branża samochodowa, ale pod względem rozwiązań technologicznych bynajmniej jej nie ustępuje. Koncepcyjne maszyny rolnicze albo kombajny robią wrażenie nawet na ludziach spoza branży. U niemal wszystkich producentów można zauważyć jeden trend – innowacyjność. Nie chodzi wcale o to, by ciągniki miały coraz większą moc, ale by maszyna nie generowała niepotrzebnych strat. Dlatego tak wiele uwagi poświęca się precyzji urządzeń rolniczych. Prosty przykład: maszyna z bardzo precyzyjnym urządzeniem prowadzącym, z dokładnością prowadzenia do 1-2 centymetrów, ogranicza straty do minimum, a tym samym zwiększa dochody gospodarstwa. Kombajny rolnicze, traktory oraz wiele innych maszyn znajdziemy na pol-agra.pl.

Inteligentne maszyny

Branża rolnicza docenia siłę elektroniki i sensoryki, widząc w tym szansę na jeszcze większe oszczędności. Panel sterowania z kilkoma guzikami i jedną wajchą odchodzi do lamusa, całe urządzenie będzie sterowane za pośrednictwem skomplikowanych systemów, których głównym zadaniem będzie zwiększenie wydajności i redukcja zanieczyszczeń. Producenci maszyn rolniczych dbają również o komfort samych pracowników. Kabina musi być wygodna, klimatyzowana, zaprojektowana według zasad ergonomii, bezpieczna. Dla wygody człowieka zmieni się bryła maszyn. Chodzi głównie o widoczność – jeśli na przykład ładowacz czołowy będzie umocowany pod właściwym kątem, przyspieszy to reakcję pracownika i usprawni pracę maszyny. Niewykluczone, że za kilkanaście lat człowiek w ogóle nie będzie musiał wsiadać do kabiny, tylko całym procesem pokieruje z wygodnego pomieszczenia na lądzie. W przygotowaniu są także praktyczne maszyny modułowe (poszczególne moduły mogą pracować samodzielnie albo w zespole) oraz systemy głosowego wydawania komend.

Niezależność energetyczna

Poważne zmiany czekają maszyny rolnicze w zakresie napędu. W kolejnych dekadach prawdopodobnie znikną silniki spalinowe, zastąpią je „zielone” silniki elektryczne, napędzane energią z akumulatorów, nowoczesnych turbogeneratorów albo ogniw paliwowych. Ciągniki będą wykorzystywać biopaliwa. Kombajny rolnicze będą też stosować specjalne ogumienie, które poza niższym zużyciem paliwa pozytywnie wpłynie na ugniatanie gleby w trakcie prac rolniczych.