W Gustorzynie w grudniu zakończyła się rozbudowa węzła rozdzielczego gazu. Dzięki temu zwiększyła się znacznie efektywność i bezpieczeństwo przesyłu gazu w Polsce. Jest to też istotny element związany z rozbudową infrastruktury przesyłowej.
Fot. Gaz-System S.A.
„Przebudowa Węzła Gustorzyn umożliwi pracę w krajowym systemie przesyłowym dwóch nowych strategicznych gazociągów o średnicy 700 mm (relacji: Gustorzyn–Odolanów i Rembelszczyzna–Gustorzyn). Realizacja projektu w sposób istotny zwiększa techniczne możliwości przesyłu gazu w polskim systemie i pozwala na elastyczne rozprowadzenie surowca pozyskiwanego m.in. z terminalu LNG i z punktów na gazociągu jamalskim, a także na niezawodne zasilanie obszaru Pomorza oraz środkowej Polski” – podaje spółka Gaz-System w komunikacie.
Na terenie węzła rozdzielczego w Gustorzynie zbiega się 10 gazociągów. Węzeł zapewnia dwukierunkowy przepływ gazu w kierunku Warszawy, Gdańska i Odolanowa. W zeszłym roku przesył gazu na tym węźle wyniósł około 3,5 mld m3.
Na rozbudowę węzła wydano ponad 27 mln zł. Prace zakończyły się w grudniu ubiegłego roku, a pozwolenie na użytkowanie zostało wydane 17 lutego.
878 km gazociągów w budowie, a kolejne 1000 km do 2018 r.
W tym roku Gaz-System zamierza zakończyć budowę 878 km nowych gazociągów przesyłowych. Są to następujące połączenia: Świnoujście – Szczecin, Szczecin – Gdańsk, Szczecin – Lwówek, Gustorzyn – Odolanów, Rembelszczyzna – Gustorzyn.
Do 2018 roku Gaz-System S.A. planuje budowę kolejnych 1000 km gazociągów przesyłowych mających znaczenie dla Korytarza Północ – Południe integrującego infrastrukturę przesyłową gazu ziemnego w krajach Europy Środkowej.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.