Intensywne prace nad przywróceniem rentowności KW prowadzone są od maja br. Dotychczas przeprowadzone działania krótkoterminowe oraz planowany harmonogram działań średniookresowych są podstawą do opracowywanego przez spółkę planu restrukturyzacji i rozwoju.

Podczas spotkania z premierem, które odbyło się 13 sierpnia, związkowcy zaproponowali swój udział w konsultacjach dotyczących polityki energetyczno-klimatycznej w celu optymalizacji miksu energetycznego oraz w celu przedłożenia koncepcji konsolidacji sektora wytwarzającego węgiel energetyczny – informuje KPRM.

Strony porozumiały się co do stworzenia grupy roboczej utworzonej z przedstawicieli społeczeństwa, władz spółek węglowych i rządu. Grupa ta do 22 sierpnia będzie analizować przedstawione przez stronę związkową propozycje dalszego funkcjonowania KW.

Jak informuje IAR, związkowcy nie zgadzają się na realizację planu naprawczego Kompanii Węglowej, który zakłada m.in. odebranie deputatu węglowego emerytom górniczym, urynkowienie systemu wynagrodzeń, zawieszenie przynajmniej na rok wypłaty 14. pensji wszystkim pracownikom oraz sprzedaż Węglokoksowi kopalń Piekary, Pokój, Jankowice i Rydułtowy-Anna. Sprzedaży zakładów związkowcy sprzeciwili się już podczas ubiegłotygodniowego spotkania z premierem.
Uważają oni, że branżę górniczą należy konsolidować - w pierwszej kolejności spółki węglowe produkujące węgiel energetyczny.

Negatywnie na temat planu naprawczego KW wypowiada się też wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski. Uważa on, że zmiany uderzają przede wszystkim w sferę pracowniczą.