W dniach 17-18 września w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zorganizowana została Międzynarodowa Konferencja i Wystawa NAFTA I GAZ.
fot. inzynieria.com
Wydarzenie to co roku gromadzi znamienitych polskich i zagranicznych specjalistów sektora nafty, gazu, chemii i energetyki. Jest jednym z najważniejszych wydarzeń branży paliwowo-energetycznej, cennym źródłem specjalistycznych informacji oraz forum wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami sfer rządowych i biznesowych.
Konferencja przyciąga interesującą problematyką zarówno osoby ze sfer politycznych, gospodarczych, jak i naukowych oraz kluczowych reprezentantów branży, w tym z największych krajowych przedsiębiorstw.
Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele: rządu, zarządów firm m.in. z sektora nafty, gazu, chemii, energetyki, firm doradczych i konsultingowych, wyższych uczelni i instytutów badawczo-naukowych, stowarzyszeń i izb branżowych.
Łącznie zorganizowanych zostało siedem sesji. W czasie pierwszej z nich dyskutanci szukali odpowiedzi na następujące pytania: Państwo wobec wyzwań sektora nafty i gazu – właściciel czy obserwator? Kondycja spółek sektora nafty i gazu – czy właściciel dba o swoje spółki?
Otwieramy rynki czy chronimy nasze blue-chipy? – dylematy unijne i globalne. Regulacje rynku – dla dobra konkurencji czy w interesie polskich spółek? Czy dywersyfikacja zerwie więzi z dotychczasowymi dostawcami surowców?
Kolejna sesja była poświecona polskiemu rynkowi paliwowemu w odniesieniu do realizacji inwestycji w trudnym otoczeniu. Poruszano m.in. kwestie wyzwań stojących przed europejskim i polskim sektorem rafineryjnym; inwestycji sektora rafineryjnego w strategii rządu oraz ich kosztów i finansowania.
Liberalizacja rynku gazu była tematem kolejnego panelu dyskusyjnego. Paneliści debatowali nad kształtem rynku europejskiego i krajowego. Zastanawiali się nad tym, jakie szanse wobec konkurencji będzie mieć PGNiG oraz nad giełdą gazu jako nowym instrumentem liberalizacji.
Jeden z paneli poświęcono sektorowi chemicznemu w odniesieniu do rozwoju branży i potrzeb surowcowych.
W związku z budowanym w Świnoujściu terminalem LNG nie mogło zabraknąć i tego tematu. Omawiano stan inwestycji, perspektywy zakończenia budowy i miejsce Polski w globalnym łańcuchu wartości skroplonego gazu ziemnego. Dyskutowano też na temat uwarunkowań importu i handlu gazem LNG na rynku polskim.
Czas poświęcono również na rozmowy dotyczące infrastruktury krytycznej sektora nafty i gazu w odniesieniu do magazynów, terminali i rurociągów. Istotną rolę w tym zakresie stanowi również specustawa dla inwestycji rurociągowych, dająca szanse na sprawniejszą realizację inwestycji.
Ostatnim punktem w programie dwudniowej konferencji były perspektywy rozwoju branży gazu łupkowego w Polsce. Dyskutanci odnosili się do zasobów tego paliwa, efektów kilkuletnich poszukiwań czy nowego prawa i roli państwa w tym procesie.
Poza sesjami odbyła się też prezentacja projektu zainicjowanego we współpracy Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce – Biura Radcy Handlowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dotyczyła ona rozwoju rynku gazu skroplonego w Polsce i temu, jak od podstaw praktycznie kształtować zapotrzebowanie na LNG na rynkach regionalnych.
GRAND PRIX NAFTA i GAZ, EXPOCHEM 2014
Co roku nieodłączną częścią konferencji jest rozstrzygnięcie konkursu, do którego zgłaszane są produkty mające zastosowanie na rynku nafty i gazu oraz chemikaliów. Jurorzy w ich ocenie pod uwagę brali takie czynniki, jak: poziom i nowoczesność rozwiązań technicznych, oryginalność rozwiązań, walory użytkowe i estetyczne, jakość wykonania, praktyczną przydatność rozwiązań i stopień zaawansowania prac wdrożeniowych.
W tym roku medale targowe otrzymały następujące uczelnie, instytucje czy firmy:
- Politechnika Wrocławska za preparat Alga Peel;
- Uniwersytet Jagielloński za sposoby otrzymywania repliki węglowej oraz katalizatorów tlenkowych;
- Denios sp. z o.o. za wannę wychwytową Ultrasafe;
- Topserw sp.j. za lampę roboczą WF 300;
- Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego, Państwowy Instytut Badawczy za zintegrowany system budowy planów zarządzania kryzysowego w oparciu o nowoczesne technologie informatyczne.
Dwa wyróżnienia specjalne otrzymały:
- Instytut Chemii i Techniki Jądrowej Warszawa za urządzenie służące do badania szczelności w naziemnych i podziemnych instalacjach przemysłowych;
- Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” – Kędzierzyn-Koźle za zagospodarowanie odpadowej gliceryny do wyrobu półproduktów chemicznych.
Nagrodą GRAN PRIX uhonorowano firmę SUMY FRUNZE Ukraina za turbokompresor do przesyłu gazu (gaz transfer turbocompressor package).
Konferencji, jak co roku, towarzyszyła wystawa ilustrująca produkty i usługi z sektora naftowo-gazowego oraz chemicznego.
Na kolejną edycję wydarzenia organizatorzy zapraszają w dniach 16-17 września 2015 r.
Zobacz fotogalerię z Międzynarodowej Konferencji i Wystawy NAFTA I GAZ
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.