Podczas prób pomiary geodezyjne zrealizowano pod obciążeniem 100 tys. ton. Uzyskane wyniki potwierdziły odpowiednią jakość wykonanych prac konstrukcyjnych.

Dobiega końca budowa terminalu LNG w Świnoujściu

Inwestycja polegająca na budowie terminalu LNG w Świnoujściu dobiega końca. Obecnie równolegle z pracami budowlanymi wykonywane są próby i czynności związane z odbiorami robót oraz prace przygotowawcze do próbnych rozruchów. W tym celu instalacja w Świnoujściu została podzielona na około 650 podsystemów, które są uruchamiane w określonej kolejności – podaje spółka Polskie LNG.

Dwutygodniowe próby wodne każdego ze zbiorników na skroplony gaz LNG

Próby wodne każdego ze zbiorników prowadzone przez około dwa tygodnie. Testy pierwszego zbiornika zakończyły się we wrześniu. W ramach tych działań dziennie w zbiornikach przybywało od 8 do 10 tys. m3 wody, a lustro wody podnosiło się około 2 m na dobę. Każdy z nich docelowo wypełniono do wysokości 22 m, tj. w około 60% nominalnej pojemności. Po zakończeniu prób zostały one oczyszczone i wysuszone.

Jak powiedział Maciej Mazur ze spółki Polskie LNG S.A., „Próby wodne obydwu zbiorników zakończono sukcesem. Konstrukcje pod obciążeniem 100 tys. ton zachowały wszystkie parametry projektowe. Badania geodezyjne oraz szereg testów pomiarowych, wykonywanych w trakcie wtłaczania cieczy, jej pozostawienia w zbiorniku na czas badań, a następnie opróżniania konstrukcji wykazały, że parametry, zarówno pod względem osiadania obiektów, jak i przechyłów, mieszczą się we wszystkich normach”.

Na budowie terminalu LNG w Świnoujściu wykonano około 95% prac

Obecnie na budowie gazoportu w Świnoujściu prace prowadzone są zarówno w części lądowej, jak i morskiej. W październiku zaawansowanie robót było na poziomie 94,3%.

M.in. zakończył się już montaż orurowania wewnętrznego i zewnętrznego obydwu zbiorników. Trwa montaż i spawanie rurociągów na obszarze całego terminalu. Prowadzone są badania i próby ciśnieniowe rurociągów – te wykonano dotychczas w około 50%. Montowane jest okablowanie i trwają prace wykończeniowe, m.in. z zakresu montażu stolarki i posadzek. Próby obejmują też np. instalacje ogrzewania, klimatyzacji czy ppoż. Budowane są drogi na terenie inwestycji i powstaje ogrodzenie.

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu w początkowej fazie działania będzie miał zdolność regazyfikacyjną na poziomie 5 mld m3. Istnieje możliwość jego rozbudowy do pojemności wynoszącej 7,5 mld m3 rocznie.

Obejrzyj zdjęcia z przeprowadzenia próby wodnej zbiornika terminalu LNG w Świnoujściu