Budowa ruszyła około 10 miesięcy temu. Dotychczas zrealizowano ponad 40% prac. Niebawem stalowe zbiorniki do przechowywania ropy naftowej osiągną maksymalną wysokości. Powstał już budynek administracyjny i pompownia przeciwpożarowa z czterema zbiornikami na wodę. Gotowy jest również zbiornik oczyszczalni ścieków. Niebawem ruszy montaż instalacji wodno-kanalizacyjnych.

Film z budowy terminalu naftowego w Gdańsku

Gdański terminal naftowy

14 lutego wydano ostateczną decyzję w sprawie budowy terminalu naftowego w Gdańsku – zatwierdzony został projekt budowlany i pozwolenie na realizację. 26 marca odbyła się uroczystość związana z wmurowaniem kamienia węgielnego. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Polsce, służący m.in. do przeładunku i składowania ropy i paliw. Inwestycja jest zlokalizowana w Porcie Północnym w Gdańsku.

Jak mówił podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa, „To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i 16. spośród budowanych na świecie. Dzięki terminalowi Polska znajdzie się w grupie państw, które zajmują się międzynarodowym handlem ropą naftową, paliwami i produktami chemicznymi. To szansa na poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki i elastyczne rozwiązania na wypadek deficytu paliw na rynku”.

Dwa etapy budowy terminalu naftowego w Gdańsku

W pierwszym etapie budowy terminalu powstanie część związana z ropą naftową. W zależności od potrzeb rynku będzie realizowana druga część inwestycji – związana z paliwami i produktami chemicznymi. Ostatecznie terminal zostanie połączony z Naftoportem i krajową siecią przesyłu ropy.

Realizacja tej inwestycji to nie tylko szansa na rozwój gospodarczy regionu i wpływy do budżetu państwa, ale też miejsca pracy. W czasie budowy pierwszej części terminalu w szczytowym momencie zatrudnienie znajdzie tam około 800 osób. Koszt realizacji pierwszego etapu to około 415 mln zł.

Za realizację I etapu prac odpowiada międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud. Prace mają być zakończone w 2018 r.