W dniach 22-23 kwietnia w Kielcach odbyła się VIII edycja targów GAS-EXPO. Udział w imprezie wzięło 110 wystawców z dziewięciu krajów świata. Jak zapowiedzieli organizatorzy, królował temat „błękitnego paliwa”.
Fot. inzynieria.com
Podczas Targów Techniki Gazowniczej EXPO-GAS odbyła się konferencja „Potencjał rozwojowy polskiego rynku gazu”, podczas której poruszane były między innymi zagadnienia gazu ziemnego w kontekście OZE, perspektyw dla sektora gazowniczego czy sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego.
Co dwa lata wybitna kadra naukowców i praktyków z branży spotyka się w Targach Kielce, by dyskutować podczas specjalistycznych konferencji i wykładów. EXPO-GAS to zawsze wyjątkowa okazja do spotkania w jednym miejscu ekspertów z branży gazowniczej oraz do zapoznania się innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. W targach wzięli udział przedstawiciele koncernów polskich i europejskich, a także nowe firmy z Niemiec, Czech, Francji, Litwy oraz Wielkiej Brytanii.
Organizatorzy wystawy nawiązali ścisłą współpracę z Niemieckim Stowarzyszeniem Branży Gazowej i Wodnej (DVGW), którego celem jest podnoszenie poziomu technicznego i naukowego branży gazowej i wodnej ze szczególnym uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa, higieny i wpływu na środowisko.
Tendencja wzrostowa
W ostatniej edycji imprezy udział wzięło ponad 100 firm z branży gazowniczej, które prezentowały się na ponad 2000 m2 powierzchni targowej. Wystawę zwiedziło ponad 3500 gości. Była ona większa o 10%, w stosunku do wystawy z 2011 roku. Targi EXPO-GAS wykazują zauważalną i stałą tendencję wzrostową, w wielu punktach – z edycji na edycję wzrasta powierzchnia ekspozycyjna, liczba wystawców i zwiedzających. Widoczny i dynamiczny rozwój świadczy nie tylko o potrzebie organizowania tego typu spotkań, ale także o umacniającej się pozycji branży. Doceniają to wystawcy targów, podkreślając ich znaczenie dla tego sektora gospodarki.
Premierowe prezentacje
Kwietniowe targi EXPO-GAS były także doskonałym miejscem na premierowe prezentacje. Firma EkoNorm, na swoim stoisku targowym, przedstawiła monitoring emisji niezorganizowanej i nieszczelności instalacji przemysłowych. Efektywność prac wynika z zastosowania kamery LDAR, wizualizującej online występowanie nieszczelności. Kamera posiada świadectwo zgodności z wymaganiami ATEX Ex II 3G EX nL IIC T6, zaś analizatory gazów posiadają świadectwa odpowiednio: PID – II 2G EEx la IIC T4, FID - -EExnA II T5.Kamera LDAR umożliwia wykrywanie m.in.: metanu, etanu, propanu, butanu, pentanu, heksanu, heptanu, oktanu, etylenu, propylenu, 1-butenu, 1-pentenu, 1-heksenu, 1,3-butadienu, izobutylenu, izoprenu, tlenku etylenu, tlenku propylenu, octanu etylu, octanu winylu, metyloetyloketonu, propanolu, kwasu octowego, metanolu, etanolu, izopropanolu, benzenu, toluenu, ksylenu, styrenu, etylobenzenu, metyloizobutyloketonu, metylobutadienu, chlorku winylu, EDC (dwuchloroetan).
Pomiary wykonywane są również za pośrednictwem analizatorów PID (detektor fotojonizacyjny) oraz FID (detektor płomieniowo-jonizacyjny), które umożliwiają bezpośredni pomiar stężeń substancji wydobywających się z nieszczelności i ilościowe określenie wycieku. Dzięki możliwości wykorzystania dwóch metod badawczych: wizualizacji wycieków i pomiarów stężeń, zestaw spełnia wymagania wynikające z konkluzji BAT i Dyrektywy IED określonych przez Komisję Europejską, metod monitorowania emisji niezorganizowanej.
Specjalistyczna przyczepa
Kolejnym innowacyjnym pomysłem, z którym można było zapoznać się podczas dwóch targowych dni, była specjalistyczna przyczepa do dystrybucji środka nawaniającego firmy cGAS CONTROLS jest onawyposażona w zbiornik o pojemności całkowitej 1000 l, spełniający wymagania ADR. W porównaniu do tradycyjnych metod, program ten zapewnia m.in. pełną kontrolę, gdyż zainstalowany układ tłoczenia nawaniacza oraz w pełni automatyczny system zwijanych i rozwijanych węży eliminuje straty czasu i ryzyka ekologiczne. Wąż napełniający z podwójnym płaszczem podnosi kontrolę nad stanem węża tłoczącego środek nawaniający. Jednym z atutów przyczepy jest dokładność rozliczeń, ponieważ pomiar tłoczonego nawaniacza jest monitorowany poprzez dokładny przepływomierz masowy. Co więcej, urządzenie zapewnia dbałość o ekologię - zamknięty układ napełniania zbiorników nawanialni odprowadza opary środka nawaniającego ze zbiornika napełnianego do głównego zbiornika na przyczepie, co zapobiega wypuszczaniu oparów bezpośrednio do atmosfery w trakcie tankowania.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. kwartalnik "Paliwa i Energetyka" oraz portal www.inzynieria.com
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.