Ponad 55 mln zł kosztowała inwestycja polegająca na uruchomieniu kolejnej ściany w pokładzie 405. Chodzi o kwotę obliczoną bez części wspólnej, związanej z dotarciem do pokładu, przygotowaniem dróg transportowych, infrastruktury oraz sekcji obudowy zmechanizowanej przeznaczonych do eksploatacji eLi, kupionych w 2013 r. za 20 mln zł. Łącznie koszty przekroczyły 70 mln.

Eksploatację ściany VI L rozpoczęto oficjalnie w poniedziałek, 18 maja br.
- Tak efektywnej ściany jeszcze na Wujku nie było. Można z niej uzyskać do 5 tys. ton dobrego węgla na dobę – mówi Mariusz Domin, główny inżynier ds. Inwestycji Przygotowania i Ekonomiki Produkcji.
Jej wybieg (odległość, na jaką planowane jest wybieranie węgla w głąb pola) to 1735 m, zasoby 1370 tys. ton. Jeżeli uda się zwiększyć długość ściany, ilość węgla do wybrania powiększy się o dodatkowe 375 tys. ton.
Ściana – wraz z pozostałymi planowanymi ścianami L – znajduje się pod nieużytkami, dzięki czemu można tam prowadzić wydobycie na zawał. Projektując ją postawiono na innowacyjność, odwołując się do kwestii bezpieczeństwa, organizacji pracy, jej efektywności i jakości. Dotyczyło to tak zainwestowania w wysokowydajny kompleks ścianowy, kolejkę do transportu materiałów i załogi oraz przenośniki do odstawy urobku, przystosowane do jazdy ludzi.
Przewidywany czas eksploatacji tej ściany to 18 miesięcy, zaś w wypadku zwiększenia jej długości – kolejne 4 do 5 miesięcy.
Eksploatacja tej oraz kolejnych, planowanych ścian w pokładzie 405 stanowi o przyszłości kopalni na najbliższe kilka lata. Ruch Wujek zatrudnia około 1400 osób, wraz z tymi, którzy obsługują obie części kopalni (ruchy Wujek i Śląsk) jest to prawie 1800 pracowników.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.