Obecnie na budowie gazoportu w Świnoujściu trwają prace wykończeniowe. Jak poinformował PAP dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG Maciej Mazur, wykonawca m.in. maluje dwa zbiorniki na skroplony gaz ziemny (LNG).
Budowa gazoportu w Świnoujściu - lipiec 2015 r. Fot. Polskie LNG S.A.
W dwóch zbiornikach o wysokości 20-piętrowego wieżowca i obwodzie liczącym 250 m będzie magazynowany gaz trafiający do świnoujskiego portu. Surowiec będzie przechowywany w temperaturze minus 162 st. C, dzięki czemu zachowa postać płynną, co pozwoli na zmagazynowanie go 600 razy więcej, niż gdyby był w stanie naturalnym.
Jak poinformował Mazur, obecnie kopuła zbiornika pokrywana jest czterowarstwowym systemem powłok. Warstwą wewnętrzną jest mata z włókna szklanego, która pełni funkcję zbrojenia. Ściany zbiorników są zabezpieczane trzema warstwami malarskimi, a powierzchnie dachów - zestawem żywic epoksydowych. Łączna powierzchnia zbiorników wynosi 3,3 ha, dlatego też do ich pomalowania wykonawca zużyje 54 ton specjalistycznej emulsji. Jest ona odporna na deszcz, ma wysoką wytrzymałość na promieniowanie UV i tworzy membranę hydroizolacyjną. Z uwagi na niedawne upały panujące w Polsce aplikacja farb była wykonywana w godzinach wieczornych.
Zaawansowanie prac przekroczyło 98%
Maciej Mazur poinformował, że obecny stan zaawansowania prac przekroczył 98%. Został już wykonany odbiór mediów pomocniczych, m.in. instalacji przeciwpożarowej i wody pitnej. Działają instalacje elektryczne, wentylacji/klimatyzacji, a także wodno-kanalizacyjne. Niemal w całości zakończono budowę dróg wewnętrznych, w tym 4 km dróg asfaltowych. Wykończono już pomieszczenia administracyjne i warsztatowe - obecnie są one meblowane. Ponadto nadal trwa szczegółowa kontrola zrealizowanych prac - przeprowadzono 50 tys. szczegółowych inspekcji, sprawdzenia wymaga m.in. 1536 linii rurociągów i 5718 punktów pomiarowych.
Oprócz tych działań dobiegają końca negocjacje spółki Polskie LNG z wykonawcą gazoportu, dotyczące podpisania aneksu do umowy.
O gazoporcie w Świnoujściu
Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego budowany w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, strategiczna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Terminal pierwotnie miał być oddany połowie 2014 r. W pierwszej fazie działania gazoport będzie przygotowany do odbioru 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Docelowo instalacje mają być rozbudowane do przepustowości na poziomie 7,5 mld m3.
Więcej o gazoporcie w Świnoujściu w temacie specjalnym
Zobacz fotogalerię z najnowszymi zdjęciami z budowy terminalu LNG w Świnoujściu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.