Ministerstwo Środowiska chce zaproponować prawną ochronę niektórych złóż strategicznych. Na liście ma się znaleźć około 100 z blisko 14 tys. występujących w Polsce złóż, a wśród nich m.in. pokłady węgla kamiennego, węgla brunatnego, ropy naftowej, gazu ziemnego oraz rud metali.
Kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów. Fot. PGNiG S.A.
Jak informuje resort środowiska, tzw. biała księga dot. ochrony złóż kopalin będzie opublikowana jeszcze w tym tygodniu. Prace nad tym dokumentem trwały około 1,5 roku.
Doprecyzowano w nim m.in. pojęcie złóż strategicznych wybranych kopalin. Jak podkreśla Główny Geolog Kraju, Sławomir Brodziński koncepcja tzw. białej księgi ma charakter otwarty i może być zmieniona. Dodał, że jest "To dokument dojrzałej demokracji, w której rząd proponuje interesariuszom, czyli z jednej strony administracji państwowej, a z drugiej samorządom, inwestorom, instytucjom ochrony środowiska i obywatelom, pewne rozwiązania, które mogą być kontrowersyjne i wymagać szerokiej dyskusji” – cytuje PAP.
Zamieszczone na liście złoża nie są obecnie eksploatowane, ale są udokumentowane i istotne z punktu widzenia przyszłych interesów państwa, dlatego należy je objąć reżimem ochrony prawnej. Jednocześnie chodzi o to, by wydobycie z nich surowców nie było blokowane m.in. przez realizowane inwestycje.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.