Komisja Europejska zaprezentowała drugą listę projektów wspólnego zainteresowania, które mają przyczynić się do powstania unii energetycznej. Wśród nich znalazły się m.in. planowane połączenia energetyczne Polski z krajami sąsiednimi.
Fot. GAZ-SYSTEM S.A.
Pierwsza lista kluczowych projektów dotyczących infrastruktury energetycznej (PCI - projects of common interest) zawierająca 248 inwestycji, została przedstawiona w 2013 r. Ze względu na niezadowolenie Komisji Europejskiej (KE) z tempa ich realizacji, ograniczono ją do 195 pozycji - listę przedstawiono 18 listopada br. jako aneks do raportu o stanie unii energetycznej. Jak przekonywał na konferencji prasowej wiceszef KE Marosz Szefczovicz, projekty te są "znacznie lepiej dopasowane do podstawowych założeń unii energetycznej".
Realizacja PCI ma się przyczynić do zakończenia izolacji energetycznej niektórych państw unijnych, a także do integracji regionalnych rynków europejskich.
Lista kluczowych projektów dotyczy nie tylko inwestycji gazowych, ale też z zakresu źródeł odnawialnych. Z pierwszej listy PCI do końca tego roku zrealizowanych ma być 13 projektów, zaś kolejne 62 zostaną ukończone do 2018 r. Lista ma być aktualizowana co 2 lata.
Które projekty z Polski znalazły się na liście KE?
W zestawieniu znalazło się kilkanaście dużych projektów z Polski: 5 gazowych, 6 elektrycznych i 3 związane z ropą naftową. Wśród nich jest warte ponad 500 mln EUR połączenie gazowe pomiędzy Polską i Litwą (GIPL).
UE dofinansuje budowę gazociągu Polska-Litwa
Ponadto lista obejmuje planowany most energetyczny z Niemcami GerPol, który ma zwiększyć możliwości przesyłu energii elektrycznej między Polską a Niemcami. Nie zabrakło też kilku projektów dotyczących krajowych, wewnętrznych sieci, jak również przedsięwzięcia dotyczącego montażu tzw. przesuwników fazowych na polsko-niemieckich połączeniach Krajnik-Vierraden i Mikułowa-Hagenwerder. Urządzenia te będą zatrzymywać na granicy napływający z Niemiec prąd, który "zapycha" polskie sieci.
Lista zawiera również planowane połączenia terminali LNG w Polsce i na Chorwacji, interkonektory gazowe pomiędzy Polską i Czechami (m.in. planowany przez Gaz System Stork II) oraz interkonektor Polska-Słowacja, zachodnią i wschodnią nitkę Korytarza Północ-Południe, jak również planowaną rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu i połączenie gazowe pomiędzy Polską i Danią (Baltic Pipe).
Wśród projektów związanych z ropą na liście znajdują się: terminal w Gdańsku, budowa rurociągu Brody-Adamowo i rozbudowa rurociągu pomorskiego (połączenie Plebanki koło Płocka z gdańskim terminalem przeładunkowym).
Jakie korzyści daje obecność na liście PCI?
Projekty wspólnego zainteresowania mogą cieszyć się specjalnym traktowaniem - korzystają z przyspieszonych procedur wydawania pozwoleń, lepszych warunków regulacyjnych, a także mogą się kwalifikować do dofinansowania ze środków instrumentu "Łącząc Europę".
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.