Na początku przyszłego roku rozpocznie się poszukiwanie złóż gazu na terenie Przemyśla i w okolicznych gminach.
Kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów. Fot. PGNiG S.A.
Złoże Przemyśl jest eksploatowane już od lat 60. ubiegłego wieku. Jest największym złożem gazu ziemnego, z którego surowiec wydobywa PGNiG.
Planowane na początek przyszłego roku prace mają służyć temu, by sprawdzić, czy istnieją możliwości utrzymania obecnego poziomu wydobycia i czy możliwe jest jego zwiększenie.
Szacuje się, że w Ośrodku Kopalń Przemyśl pozostało do wydobycia około 9,5 mld m3 surowca. Możliwe, że po przeprowadzeniu dokładnych badań okaże się, że do wydobycia jest go więcej.
Złoże Przemyśl rozciąga się na powierzchni koło 226,5 km2. Od początku eksploatacji wykonano 540 odwiertów, a 313 nadal jest w użyciu. Głębokość odwiertów wynosi blisko 1000 m. Dotychczas wydobyto z niego 63,1 mld m3 surowca.
Badania, które w Przemyślu i okolicach rozpoczną się w styczniu, wykona spółka Geofizyka Kraków. W celu ich przeprowadzenia wykonane zostaną tzw. zdjęcia sejsmiczne metodą 3D. Konieczne będzie wzbudzanie wibracji i rejestracja danych. Planowana ilość punktów wzbudzania to około 10 tys., a około 60 tys. punktów posłuży do odbioru wibracji. Operacja ta potrwa około trzy miesiące. Zaangażowane w nią będzie około 150 pracowników.
PGNiG podkreśla, że obecnie na polski rynek dostarcza około 4,5 mld m3 gazu, jednak dąży do tego, by produkcja z rodzimych źródeł wzrosła.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.