Po trzytygodniowym rejsie z Kataru do gazoportu w Świnoujściu 11 grudnia dotarł metanowiec Al-Nuaman z ładunkiem 210 tys. m3 gazu LNG.
Metanowiec Al-Nuaman z ładunkiem LNG. Fot. Polskie LNG S.A.
Pierwsza dostawa paliwa zostanie wykorzystana do uruchomienia nowych instalacji. Zgodnie z umową druga dostawa LNG przypłynie w lutym przyszłego roku.
Podczas uroczystości odbioru pierwszej dostawy katarskiego gazu prezes spółki Qatargas Khalid Bin Khalifa Al-Thani powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego historycznego kamienia milowego i mamy nadzieję, że nasze wsparcie w uruchomienie tego nowo wybudowanego terminalu LNG pomoże podtrzymać zrównoważony wzrost gospodarczy i rozwój Polski, Wschodniej Europy i wszystkich krajów w basenie Morza Bałtyckiego. Terminal w Świnoujściu jest jasną oznaką wizji Polski i jej zaangażowania w zapewnienie zdywersyfikowanych, wiarygodnych i bezpiecznych dostaw LNG i gazu ziemnego” – cytuje Polskie LNG, spółka odpowiedzialna za realizację inwestycji w Świnoujściu.
Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu i Polskiego LNG powiedział podkreślił rolę tej inwestycji dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. „Terminal LNG, wraz z dynamicznie rozbudowywaną wewnętrzną siecią przesyłową i połączeniami międzysystemowymi otwiera Polsce drzwi do światowego rynku gazu i pozytywnie wpływa na konkurencyjność ceny surowca. Potencjał terminalu sprawia, że stajemy się także istotnym podmiotem w grze o niezależność energetyczną całego regionu. Zapewniamy bezpieczeństwo sobie i możliwość dywersyfikacji dostaw innym europejskim krajom, które łącząc systemy przesyłowe przyspieszą budowę konkurencyjnego rynku gazu. Polska wchodzi do grupy państw niezależnych, bezpiecznych i nowoczesnych” – podaje Polskie LNG.
W pierwszym okresie działania gazoportu w Świnoujściu rocznie możliwa będzie regazyfikacja 5 mld m3 gazu. Docelowo przepustowość może wzrosnąć do 7,5 mld m3. W ramach budowy nowej infrastruktury na terenie terminalu powstał m.in. falochron o długości około 3 km, nabrzeże wraz z cumą, które umożliwia rozładowanie metanowców o ładowności od 120 tys. m3 do 217 tys. m3, dwa kriogeniczne zbiorniki gazu o pojemności 160 tys. m3 każdy, instalacje do regazyfikacji oraz rurociąg o długości 85 km łączący terminal z polską siecią gazu.
Obecnie jest to największa tego typu instalacja w Europie Północnej i Środkowo-Wschodniej.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.